Ebegümeci Nedir Hakkında Bilgi

Ebegümeci Nedir

Ebegümeci anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ebegümeci Nedir, Ebegümeci Ne Anlama Gelir, Ebegümeci Ne Demektir, Ebegümeci Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ebegümeci ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ebegümeci Anlamı

Ebegümecigiller (Malva sylvestris) familyasında yer alan aynı cinsten 1500 kadar tür bitkinin genel adı. Dünyanın hemen her yerinde yaygın olan ebegümeci türleri, tüm iklim koşullarına ve her toprağa uyum göstermiş, iki ya da çok yıllık otsu bitkilerdir. ÜIkemizde 8 ebegümeci türü yetişir. Bunlardan en önemlisi, büyük ebegümeci (M. sylvestris) türüdür. 20-30 cm arasında boylanabilen bu türün yaprakları yuvarlağımsı biçimli, kenarları dişli, uzun saplı, tüylü, karmaşık dizili, 3-7 parçalı ve palmiye gibi damarlıdır.

Yaz boyu ve sonbahar başlarında açan pembe renkli, eflâtun çizgili çiçekleri, yaprakların koltuklarından çıkar. Meyveleri 10 parçaya bölünen, olgunlaştığında açılmayan kuru tohumlar hâlindedir. Bitki, döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Ebegümecinin yaprakları büyük oranda yapışkan bitki sıvısı; ayrıca glikoz, pektin, yağ esanslarıyla az miktarda tanen içerir. Yaprak ve sapları hafif kokulu ve yavan lezzetlidir. Bazı yerlerde sebze olarak yenir.

Ebegümeci gastrit ve mide ülserlerinde iyileştiricidir; üst solunum yolları nezlesiyle bronşitte göğsü yumuşatıcı; balgam söktürücü ve öksürüğü kesicidir. Ayrıca ciltteki çıban, yara ve küçük yanıklarda iyileştirici etki yapar.

Konu ile ilgili aramalar: Ebegümeci Nedir Ebegümeci ödev ara Ebegümeci kelime anlamı Ebegümeci sözlükte ara Ebegümeci ansiklopedi bilgi bankası ara Ebegümeci ne demek Ebegümeci neye denir

Ebegümeci ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver