E Vitaminin Fazlası Zararlı, Fazla Alınan E Vitamini Zararlı, Fazla E Vitamini Almak

fazla e vitamini almak zararlı mı, fazla e vitamini almanın kemiklere zararları nelerdir, fazla e vitamini almanın zararları nelerdir, fazla e vitamini neler e yol açar

Fazla e vitamini almak zararlı mı?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Japon bilim adamları göz sağlığını olumlu yönde etkileyen, , kalp hastalıklarının görülmesini azaltan, kolesterolü dengeleyen, yaşlanmayı önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanser gibi önemli hastalıkların oluşma riskini azaltan E vitamininin, kemik gelişimine zarar verdiğini açıklandı. Fareler üzerinde denenen araştırma da, fazla alınan E vitamininin kemik yoğunluğunun düşürdüğü gözlendi.

 

E vitamini haplarının ya da E vitamini bakımından zengin besinlerin sıklıkla tüketilmesi, kemik sağlığında problemlere yol açmaktadır. Bilhassa E vitamini bakımından zengin olan ıspanak, brokoli, fındık ve badem aşırı tüketilirse, vücut kemik hücrelerini kaybediyor.

Tokyo’daki Keio Üniversitesi Japon bilim adamları, bir grup fareyi önceden gözlemlemiş daha sonrada aynı farelere E vitamini vererek tekrar gözleme tabi tutmuştur. Farelere E vitamini verildikten sonra kemik yoğunluğunda düşmeler saptanmıştır. E vitamini öncesi farelerin kemik yoğunluğu fazla çıkmıştır.

Daha öncede E vitamininin kemik sağlığına etkileri araştırılmış ve Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmanın tam tersi çıkmıştır. Yaklaşık 2 sene önce yapılan bu araştırma sonucunda, özelikle yaşlıların kemiklerinin güçlenmesi için E vitamininin bolca tüketilmesi önerilmişti. Aynı şekilde Aberdeen Üniversitesi’nin de daha önceden yapmış olduğu araştırmada, E vitaminin yine zararlı olduğu kanısına varılmıştı.

E vitaminin kemik sağlığına etkileri üzerinde yapılan araştırmaların birbiri ile çelişmesi akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Bilim adamları, araştırmaların henüz yetersiz olduğunu açıkladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver