E Ticaret Elemanı Bölümü Okuyanlar Ne Olur E Ticaret Elemanı İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir E Ticaret Elemanı Maaşları Ne Kadar

E Ticaret Elemanı Mesleği Nedir E Ticaret Elemanı Nasıl Olunur E Ticaret Elemanı Ne İş Yapar E Ticaret Elemanı Mesleği Nedir, Şartları Ve Maaşları

E Ticaret Elemanı Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, E Ticaret Elemanı Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için E Ticaret Elemanı Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

E Ticaret Elemanı Mesleği

TANIM
e-Ticaret Meslek Elemanı internet üzerinden ürün ve hizmetlerin alınıp satılmasını sağlamak üzere geliştirilmiş yazılım programını kullanan kişidir.

görevler
e-Ticaret Meslek Elemanı çalıştığı kuruluşun stratejik ve teknolojik olarak elektronik ticaret yapabilmesini sağlamak üzere;
· e-Ticarete geçmek isteyen firmaların anlayışını yansıtan, ticari amaçlarına ve hukuk kurallarına uygun bilgisayar yazılım (program) sistemlerini kurar,
· İnternet üzerinden mevcut işi aktarır,
· Müşteri isteklerini sapta***** elektronik ortamda cevaplayan internet temelli yazılım ürünleri üretir,
· Müşteri şikayetlerini alır, sınıflandırır, çözüm üretir,
· Teknolojik yenilikleri izler, uygulamalarında kullanır,
· Firmalara elektonik ticarete geçişle ilgili danışmanlık veya eğitim hizmeti verebilir,
· Her an değişebilen rekabet şartlarında işletmelerin zarar görmemesi için stratejik danışmanlık hizmeti verebilir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
· Bilgisayar, çeşitli yazılım programları,

Faks, telefon, televizyon,
Elektronik ödeme ve para transfer sistemleri,
Elektronik veri değişim sistemleri (EDI),
İnternet.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

e-Ticaret meslek elemanı olmak isteyenlerin;

Matematiksel kavramlarla düşünme ve problem çözme yeteneğine sahip,
Girişimci ve analitik düşünme gücüne sahip,
Dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen,
Ticaret ve büro işlerine ilgili,
Derinliğine araştırma ilgisine sahip,
Sorumluluk sahibi, sabırlı ve sakin,
Eleştiriye açık,
Uzak görüşlü ve risk alabilen,
Değişik görüşlere ve yeniliklere açık,
Tertipli ve düzenli çalışma alışkanlığı olan,

kimseler olmaları gerekir.
Yabancı dil bilgisine sahip olmak ve teknolojik yenilikleri takip etmek başarıyı artırıcı bir özelliktir.

çalışma ortamı ve koşulları

e-Ticaret meslek elemanları; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı büro ortamında çalışırlar. Birinci derecede verilerle uğraşırlar.

Firmalara danışmanlık hizmeti veren şirketlerle çalışıldığında müşteri istek ve şikayetlerini almak, eğitim ve bilgilendirme amacıyla seyahatler yapabilir.
İşbaşında diğer çalışanlarla ve hizmet satın alanlarla iletişim halindedirler.

mESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının ”e-Ticaret” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Pazarlama” olarak değişmesi nedeniyle, ” e-Ticaret” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ” e-Ticaret” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Mesleğin eğitimi, aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının
“e-Ticaret” bölümünde verilmektedir. Bunlar;
· İstanbul Kültür Üniversitesi İşletmecilik MYO (İstanbul),

İstanbul AydınÜniversitesi Anadolu Bil MYO,
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çan M.Y.O.
Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent MYO(Isparta)
Namık Kemal Üniversitesi Malkara MYO(Tekirdağ)

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Bilgisayar,

· Matematik,

İngilizce.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin; Bilişim Teknolojileri, Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe, Ticaret Liselerini Alan Ayırımı Olmadığı Dönemlerde Bitirenler, Ulaştırma Hizmetleri, A- Grubu (Ticaret Lisesi Fen) bölümlerinden mezun olanlar “e-Ticaret” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı” (EA-1) puanı almaları gereklidir.
Şu an yürürlükte olan sınav sistemine( ÖSYS) göre sınavlı olarak diğer lise mezunlarından öğrenci alan yüksek öğretim kurumu bulunmamaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitimin süresi 1 yıl ingilizce hazırlık + 2 yıldır.
İstanbul Kültür Üniversitesi İşletmecilik MYO’nda isteyen öğrencilere kontenjan dahilinde ingilizce hazırlık programı uygulanır.
e-Ticaret programının temel amacı; gelişen teknoloji ile hızla değişen ticaret alanında oluşacak yenilikler ve sonucu olarak ortaya çıkan fırsatlardan yararlanabilecek, ticaret alanındaki teknolojik gelişmeleri takip edebilecek, uygulayabilecek ve stratejik kararlar alabilecek ekemanlar yetiştirmektir.

Eğitim süresince öğrencilere; genel işletme, iktisada giriş, pazarlama ilkeleri, genel matematik ve istatistik, genel hukuk bilgisi, bilgisayar, makroiktisat, davranış bilimleri, e-Ticaret ilkeleri, ticaret hukuku bilgisi, yönetim ve organizasyon, internet programcılığı, pazarlama iletişimi, uluslararası pazarlama, görsel programlama veri yapıları ve programlama, grafik ve animasyon, marka ve marka stratejileri gibi meslek derslerinin yanında, Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi genel kültür dersleri verilmektedir.

Ayrıca, 2 yıllık eğitim süresince sömestr tatilinde yada yaz aylarında işletmelerde yapılmak üzere toplam 12 haftalık zorunlu stajları vardır.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “e-Ticaret” ön lisans diploması ve “e-Ticaret Meslek Elemanı” unvanı verilir.

çalışma alanları ve iş bulma olanakları
İnternetin hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Artık her iş ve hizmet için internet üzerinden çalışacak satış kanalları (web siteleri, sanal mağazalar, e-dükkan, vb) oluşturulabilmektedir. Özellikle bilgisayar, kitap, CD, turizm rezervasyonu, bilet, ikinci el araba, moda-tekstil ürünleri ve yan sanayi, emlakçılık, çiçekçilik vb. ürün ve hizmetlerin elektronik ticareti yapılmaktadır. Ülkemizde kitap, kaset, cd, çiçek, elektronik ürünler, giyim, bilgisayar, gıda vb. ürünlerin internette doğrudan müşteriye satış yapan sanal mağaza sayısı giderek artmaktadır. (Ankara Sanayi Odası verileri).
Elektronik ticaretin büyüme gidişatını gören ve bu yeni pazarda yerini almak isteyen çok sayıda şirket rekabette geri kalmamak için internet üzerinde site açmaya başladı. Bir çok ünlü marka sanal mağaza açarken, internet servis sağlayıcıları, oluşturdukları alışveriş merkezlerinde sanal mağaza kiralamaya başladılar. Bu gelişmeler elektronik ticaret konusunda danışmanlık hizmeti veren şirket sayısının da artmasına yol açmıştır.

e-Ticaret meslek elemanları kamu ve özel sektörün e-Ticarete geçişleri ile ilgili program hazırlama, kullanıcıları eğitme ve stratejik danışmanlık hizmetlerini verme amacıyla e-Ticaret yapan bütün işletmelerde çalışabilirler.
Elektronik ticaret özellikle küçük ve orta büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) için uygun bir ticaret şekli olduğundan bu işletmelerde iş bulma olanakları oldukça yüksektir.Kendi adlarına işyeri açabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
eğitim süresince
Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının sağladığı burslardan yararlanabilirler.
Ders saatleri dışında özel şirketlerde kısa süren işler için çalışma olanağı bulabilirler.
eğitim sonrası
Eğitim sonunda; kamu sektöründe çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir.

Özel şirketlerde çalışıldığında ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle asgari ücretin 4-6 katı civarında ücret alınmaktadır. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME
Mezunları özel eğitim kurumlarının açtığı; DATA Sistem, MCSE, Microsoft Sistem Mühendisliği, ORACLE, E-Business vb. kurslara katılarak meslekte uzmanlaşılabilir.

e-Ticaret ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) başarılı oldukları takdirde; Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim, İletişim Bilimleri, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Pazarlama, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Reklamcılık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

· Bilgisayar Programcısı,

Bilgisayar Mühendisi.

EK BİLGİLER
e-Ticaret (elektronik ticaret): Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden insan faktörü olmaksızın yapılmasıdır.
e-Ticaret (elektronik ticaret) bilgisayar ağları üzerinden, reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme ile teslim olmak üzere üç aşamada gerçekleşmektedir.
Reklam ve Pazar Araştırması: Mal ve hizmetin alım-satımı öncesi firmaların elektronik ortamda bilgilenmesi ve araştırma yürütmesi işlemlerini,
Sipariş ve Ödeme: Firmaların elektronik ortamda buluşması ve ödeme sürecini,
Teslim:Taahhüdün yerine getirilmesi yani malın veya hizmetin müşteriye teslimi ile satış sonrası bakım, destek vb. hizmetlerin temin edilmesi gibi eylemlerden oluşan işlemleri kapsamaktadır.
e-Ticaret , firmalara en iyi tedarikçiyi (mal ve hizmet sağlayıcıyı) seçme ve tüm dünyaya satış yapma olanağı sağlamaktadır. e-Ticaret firmalararası ticarette maliyetlerin azaltılması ve verimliliğin arttırılmasında da önemli rol oynamaktadır.
e-Ticarette taraflar genel olarak dört ayrı başlıkta incelenebilir.
Firma-Firma: Firmaların elektronik ortamda mal sağlayıcı firmaya sipariş vermesi, faturalarını temin etmesi ve bedellerini ödemesi şeklindeki ticari işlemleri kapsar.
Firma-Müşteri: Sanal mağaza uygulamaları ile internette firmaların elektronik ortamda, bilgisayardan otomobile, kitaptan pizzaya birçok ürünün doğrudan tüketiciye satışını yapmakla ilgili ticari işlemleri kapsar.
Firma-Kamu: Firmalar ile kamu kuruluşları arasındakiticari işlemleri kapsayan bu bölümde kamu ihalelerinin internette yayınlanması ve firmaların elektronik ortamda teklif vermeleri, vergi ödemeleri, gümrük işlemleri vb. işlemler yapılabilmektedir.
Birey-Kamu: Bu kategoride ehliyet, pasaport başvuruları, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri vb. uygulamalar ile Elektronik Devlete geçişin sağlanması planlanmaktadır.
Şu an için piyasadaki çalışmalar bilgisayar programcıları, bilgisayar mühendisleri ya da bu alanda özel eğitim kurumları tarafından verilen uzmanlık eğitimi almış kişiler tarafından yürütülmektedir.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI
· Meslek elemanları,
· ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu- 2008,

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu (ÖSYS) 2010,

· DGS (Meslek Yüksek Okulları ile Açık öğretim Ön Lisans Proğramları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı) Kılavuzu-2010,
· İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu,
· Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILIU BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili eğitim kurumları,
Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr
Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

· Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver