e-imza hakkında bilgi e-imza nasıl alınır ve nerelerde kullanılır e-imza ücretlimi? ücreti ne kadar

e-imza ücretlimi? ücreti ne kadar,

 

Ülke git gide teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyor. Günümüzde nasıl insanoğlu teknolojiye ayak uydurmak zorunda kalıyorsa, ülkemizde yükselen nüfus yoğunluğundan dolayı hem vatandaşına daha hızlı bir şekilde yardım etme hemde teknolojiye ayak uydurma çabası içerisine giriyor.

Sponsorlu Bağlantılar

E-imza Nedir?

Elektronik imza ya da sayısal imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir. Elektronik ortamlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir.

Elektronik İmza (E-İmza) Nasıl Alınır?

Elektronik imza: E-Tuğra (e-tugra.com.tr), Turkturst (turktrust.com.tr) gibi sitelere başvuru yapılarak alınabilir.

E-İmza Kullanım Alanları?

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu, kağıt ortamında yürütülen işlemlerin elektronik ortamda güvenli ve hukuki sonuç doğuracak biçimde yürütülebilmesi için büyük bir olanak sağlamıştır. Böylece zamandan, paradan ve iş gücünden tasarruf etmek üzere, kişisel veya kurumsal işlerinizi elektronik ortama taşıyarak NES ve e-İmza kullanabilirsiniz.

Kamu kurumlarıyla yapılan işlemlerde
e-devlet uygulamalarında
Bireysel veya kurumsal bankacılık işlemlerinde
e-ticaret uygulamalarında
e-belediye uygulamalarında
Finansal işlemlerde
Sigortacılık işlemlerinde
Bankacılık sektöründe
Elektronik sözleşmelerde
Elektronik postalarda
Elektronik fatura
Elektronik muhasebe uygulamalarında
Güvenli bağlantı uygulamalarında

E-İmza NES içinde hangi bilgiler yer alır?

“Nitelikli” elektronik sertifika olduğuna dair ibare.
Sertifika sahibinin kimlik bilgileri.
Sertifikayı sağlayan ESHS bilgileri.
İmza doğrulama verisi.
Sertifikanın geçerlilik süresi ve seri numarası.
ESHS’nin sertifikadaki bilgileri doğrulayan elektronik imzası.

E-İmza Faydaları Nelerdir?

Güvenilir bir kimliklendirme ve onay mekanizmasıyla güvenli olarak elektronik ortamlarda işlemlerin yapılabilmesine katkılar sağlayacaktır.
İş ve işlemler hızlıca yapılabilecektir. (Çeşitli protokoller ortadan kalkacak ve sonuç odaklı işlemler internet üzerinden hızlıca gerçekleştirilecektir)
İş maliyetleri düşecek, verimlilik artacaktır. (e-imza ile birlikte noter, kırtasiye, yol vb. giderler neredeyse yok denecek kadar azalacaktır.)
İş takipleri kolaylaşabilecektir. (yapılan işlemleri elektronik ortamda an be an izleyebilmek ve işlemin hangi düzeyde olduğunu görebilmek mümkün olacaktır)
Elektronik ortamlarda meydana gelebilecek güvenlik zafiyetleri ve açıklar ortadan kaldırılabilecektir.
Elektronik ortamlara güven artacak dolayısıyla elektronik ortamlarda yapılabilecek iş ve işlemlerde artışlar meydana gelecektir.
e-ticaret hacimleri artacaktır. (İnternet üzerinde uluslar arası e-ticaret yapan bir firmadan örnek verecek olursak, bir anlaşma metninin imzalanması için karşılıklı gidip gelinilmesi belki anlaşmanın koşullarını görüşmek için gerekli olabilir, lakin anlaşmada ufak bir değişiklik olduğu zaman yine bu sürecin tamamlanması için aynı kişilerin tekrar bu yorucu süreci yaşamaları gerekmektedir. Elektronik imza bunu ortadan kaldırmaktadır. Firmalar elektronik ortamda anında düzeltmeler yapabilir ve bu düzelmiş olan anlaşmaları imzalayabilir. Bu da elektronik ticaretin hacminin artmasına neden olacaktır.)

Bu ve bu gibi örnekleri arttırmakta mümkündür. Elektronik ortamın daha güvenli hale getirilmesinin, bizlere birçok konuda kolaylıklar sağlamasının yanında, farklı yeni ortamları ve fırsatları sunacağı da düşünülmektedir.

Bu fırsatlar:

Kağıt tabanlı işlemlerin ve bunu takip eden süreçlerin iyileştirilmesi veya ortadan kaldırılması,
Müşteriye daha ucuz ve daha hızlı servis verilmesi.
Yüksek kaliteli hizmet verilmesi
Aracıların ortadan kaldırılmasına ve kazançların arttırılmasına katkılar sağlaması,
Ulusal ve uluslar arası yeni pazarlara kolaylıkla ve güvenle açılabilme ve yeni hizmet sektörlerin açılmasına katkıda bulunma olarak sıralanabilir.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, 2008 yılında 54 bin işlemin e-imzayla yapılması sonucu yaklaşık bin 600 ağaç kurtarıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2008 yılı faaliyet raporuna göre, elektronik imzayla 2008 yılında 54 bin 214 işlem yapıldı. Atılmayan imza ve paraf sayısı 2 milyon 607 bini aştı. 1 milyon 937 bin 110 adet A4 kağıdı tasarruf edildi. Rapordaki ve-rilere göre, tasarruf edilen A4 kağıdı yaklaşık 9,4 ton. Bu miktarda kullanılmış kağıt çöpe atılmayıp geri kazanıldığı ve kağıt üretiminde tekrar kullanıldığında yaklaşık bin 600 yetişmiş çam ağacının kesilmesi, 3 bin 382 ton sera gazı karbondioksitin atmosfere atılması, 385 bin 194 kwh elektrik enerjisinin israf edilmesi önleniyor. Raporda, e-imza uygulamasına geçilmesiyle 5 milyon 154 bin lira noter ücretinin tasarruf edildiği, ödenmeyen tahmini iş takibi ücretinin ise yaklaşık 60 milyon lira olduğu vurgulandı.

E-İmza Ücreti Ne Kadar?

turktrust.com.tr sitesinde 1 yıllık e-imza ücreti KDV dahil 155 tl, 2 yıllık KDV dahil 225 TL, 3 yıllık KDV dahil 285 Tl

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver