Düz Taban Ameliyatı, Düz Taban Hastalığı, Düz Taban Hastalığının Tedavisi

düz taban nasıl geçer, düz taban tedavisi var mı, düz tabanlık, düz tabanlık ameliyatı

Düz taban tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Düz taban bir ayağa sahip olmak çeşitli sorunları da beraberinde getirmekte ve kişilere zor bir yaşam sunmaktadır. Bazı düz taban hastaları ağrılar ile baş etmek zorunda kalırken, bazılarında hiçbir ağrı şikayeti görülmemektedir. Ayrıca düz taban hastaları için merdiven çıkmak adeta zulümdür. Düz taban hastalığında yürüme güçlüğü çekme, sırt ağrıları yaşama ve çabuk yorulma gibi şikayetler gözlenir.

 

Düz taban olup olmadığınızı anlamak için ıslak test uygulayabilirsiniz. Ayaklarınızı su yardımı ile ıslatın ve kuru zemine basın. Normal bir ayakta iz, ortası kuru şekilde olur. Ayağın orta kısmının içe girintili olması nedeniyle bu kısım kuru kalır. Düztabanlıkta ise ayak basılan yer tamamen ıslak olur.

Düztaban hastaları parmak uçlarında durmakta güçlük çeker. Uzun süre ayakta durmak, merdiven çıkmak, topuğu hareket ettirmek yada orta ayağın etrafında hareket etmek ağrıya neden olur. Bu tür şikayetleriniz varsa muhakkak ortopedi uzmanına başvurmalısınız. Çünkü sorunun daha da ilerlemesi ayakkabı bile giymenize engel olabilir.

 

Düz tabanlık tedavisi

 

Düz taban hastalığının tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Hastaların şikayetlerine göre doktor tarafından en uygun tedavi yöntemi uygulanır. Ayakkabı değiştirme, istirahat etme, buz masajı uygulama, ayak kavisini destekleyen ortopedik aygıtlar kullanma, ağrının hafiflemesi için ilaçlar kullanma, fizik tedavi, düz tabanlık ameliyatı düz taban hastaları için kullanılan yöntemlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver