Duyu Bütünleme, Duyu Bütünleme Ne Demek, Duyu Bütünleme Nedir

duyu bütünlemesi, duyu bütünlemesi bozukluğu, duyu bütünlemesi nasıl yapılır, duyu bütünlemesi ne anlama gelir

Duyu bütünlemesi nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Duyu bütünlemesi, sese, gürültüye, sıcağa, acıya aşırı duyarlılık nedeniyle süreğen yorgunluk hali, hareketlerde kısıtlılık ve yavaşlama, el-göz koordinasyon bozuklukları, konuşma organı olan dili yeterli esneklikte kullanamama gibi dürtüsel davranışlar, duyusal alanlarda sorun yaşama problemidir. Duyu bütünlemesi bozukluğu yaşayan çocuklar merdiven inmekten, kucağa alınmaktan, sallanmaktan ve buna müşabih davranışlardan bir hayli korkarlar.

Duyu bütünlemesi tedavisi uzman kişiler tarafından bir takım özel yöntemlerle yapılmaktadır. Fiziksel etkinlik ve aktiviteler duyu bütünlemesi bozukluğu yaşayan çocukları bu durumdan kurtulmaları için oldukça etkili metotlardır.

Duyu bütünlemesi yaşayan çocuğunuz varsa muhakkak uzman bir hekime götürmeli ve tedavisini tamamlamasını sağlamalısınız. Duyu bütünlemesi tedavisi ile duyusal bütünlük ve farkındalık artırılmaya çalışılarak çocuğun bu korkuları geride bırakması, kendine olan özgüvenini kazanması sağlanır. Gerekli destek alındığı durumda çocuğun gelişimi için olumlu bir adım atılmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver