Dutun Mucizevi Faydaları

Dut meyvesini hepimiz biliriz fakat bir çoğumuz dutu faydasız ve önemsiz bir meyve olarak görürüz. Yerken de sadece lezzetli olduğu için yeriz. Fakat gerçek hiç de öyle değil! Dutun sayısız mucizevi faydası olduğunu biliyormuydunuz? Dut deyip geçmeyin, binlerce yıldır dut meyvesi bir çok derde şifa olmuştur. Eskiler bunu bilirler, fakat günümüzde bilim adamları, doktor ve üniversiteler bu dutun inanılmaz faydalarını henüz yeni yeni keşfetmeye başlıyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

İster kuru, ister taze olarak tüketebileceğiniz dutun sayısız marifeti var.

Öncelikle bağırsak hareketlerini düzenliyor. Sabah yiyeceğiniz bir avuç dutla beraber bir bardak ılık su içerseniz hem idrar sökme, hem de hazımsızlık sorununuzu çözebilirsiniz. Üstelik karaciğer için de çok yararlı olan bu lezzetli meyve kansızlığa ve iltihaba da birebir!

Montfort Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada dutun kansere karşı da son derece etkili olduğu ortaya çıktı. Yer fıstığında da bulunan ‘resveratrol’ isimli madde kanserli hücreleri tanıyarak, onlara savaş açıyor.

Beyaz dut yapraklarının ekstrelerindeki aktif bileşenlerin ise hücre paslanmasını önleyici, antioksidan ve damar sertleşmesini engelleyici ve damarlarda kolesterolden zengin plakların oluşumunu baskılayıcı etkisi de ispatlanmıştır.

Beyaz dut kurusu ile hazırlayacağınız kürün egzamayı hafifletici özelliği bulunmaktadır.

Üstelik çok lezzetliler! Tek başına tüketmek istemezseniz, dondurmanızı, sütlü tatlılarınızı dutla süsleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver