Dut Faydaları, Dut Meyvesinin Yararları, Dut Neye İyi Gelir

dut yararları, dutun faydaları, dutun faydaları nelerdir, dutun yararları

Dut faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Düzenli beslenip sıhhatli bir yaşam sürdürebilmek için her şeyin zamanında tüketilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, şu sıralar dut meyvesinin mevsiminin gelmesi ile birlikte bu meyvenin sağlığımız açısından olan faydalarına değindiler. Pazarlarda ve süpermarketlerde de satılmaya başlayan dut, vücudumuzdaki kansızlığı gidermede ve vücuda kuvvet vermede son derece etkili bir meyvedir. İşte dutun diğer faydaları;

 

Ağız ve diş sağlığını korumada da rolü bulunan dut, bademcik, boğaz iltihabı, öksürük ve diş eti hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir meyvedir. Aniden ortaya çıkan ateşlenmeler için ne yapacağınızı bilmiyorsanız dut yiyebilirsiniz. Çünkü dutun ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca karaciğeri güçlendirmede, mide ve bağırsağın düzenli çalışmasını sağlamada da faydalı meyveler arasındadır.

Çoğumuzun damak tadı ile uyum sağlayan dut, metabolizmanın da hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bilhassa yemek sonrası şişkinlik ve hazımsızlık problemlerinin riskini azaltmakta ve aç karnına tüketildiği zaman da kabızlığı gidermektedir. Dut meyvesini ister dalından koparıp yiyin isterseniz de kurusunu veya şerbetini tercih edin, her türlü faydasını gösterecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver