Düşük Trombosit Nasıl Tedavi Edilir, Trombosit Düşüklüğü Nasıl Giderilir, Trombosit Düşüklüğü Ve Tedavisi

trombosit düşüklüğünün tedavisi, trombosit nasıl yükselir, trombosit nasıl yükseltilir, trombositopeni nasıl tedavi edilir

Trombosit düşüklüğü tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Trombosit düşüklüğü teşhisi (trombositopeni) konulduğunda ilk olarak yatak istirahati verilebilir. Yaralanmalara karşı hastanın kendini koruması önemlidir çünkü pıhtılaşma gecikeceği için beklenenden fazla kan kaybı yaşanabilir. Bu durum iç ve dış kanalar için aynı şekilde geçerlidir. Trombosit seviyesi yükseldiğinde tekrar eski aktivitelere ve günlük yaşama dönülebilir.

 

Trombosit düşüklüğü yani tıbbi adı ile trombositopeni teşhisi konulan hastalar bu sorundan kurtulmak için doktorlarının önerilerine uymalı, her türlü travma ve yaralanmalara karşı kendilerini korumalı ve mümkün mertebe Omega 3 ihtiva eden deniz ürünlerinden ve ilaçlarından uzak durmalılar. Hatta doktorlar trombositopen hastalarının zorunda olmadıkları müddetçe aspirinde dahil hiçbir ilaç kullanmamalarını, kullanacakları ilaçları ise doktoralarına danışarak kullanmalarını tavsiye etmekteler. Çünkü tüm bunlar trombosit fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir.

Ufacık bir yaralanmada bile kanama riskini arttıran Trombositopeni, kendini diş eti kanamaları, burun kanamaları ve hiçbir sebep yokken durduk yere ortaya çıkan cilt kanamaları olarak göstermektedir. Kırmızı cilt döküntüleri ve morluklar da bu belirtilere eşlik eder. Kesik oluştuğunda kanamanın haddinden fazla uzun sürmesi trombosit düşüklüğünün göstergesidir.

Tedavi için trombosit düşüklüğünün altında yatan sebep araştırılır ve sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Doğuştan gelen, kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerini üretmesindeki bozukluktan kaynaklanan bir sorun ise, trombosit süspansiyonları verilir, aplastik anemide ilaveten kombine ilaç tedavisi uygulanır. Trombositlerin yıkımına yol açan anormal hücrelerden (lösemi, lenfoma, kanser hücreleri) kaynaklı ise de hastalık tedavi edilir. Haddinden fazla damar içi pıhtılaşmasında da (DIC) trombosit süspansiyonu ve heparin, TTP’de ise plazma değişimi (plazmaferez) uygulanır. Trombosit düşüklüğü enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Bu tür durumlarda da kortizon gibi ilaçlarla tedavi tercih edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver