Düşmeyen Tansiyon, Hipertansiyon Ameliyatı, Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir

Hipertansiyon tedavi yolları, Hipertansiyon tedavi yöntemleri, hipertansiyon tedavisi, inatçı tansiyon

Hipertansiyon tedavisi: Renal Denervasyon

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tüm dünyada güvenle uygulanan bir yöntem olan Renal Denervasyon, düşmek bilmeyen inatçı tansiyon tedavisi için Türkiye’deki tansiyon hastalarının yeni umudu oluyor. Giderek daha da yaygınlaşan Hipertansiyon, ölüm riskini arttıran sebepler arasında ilk sıralara doğru ilerlemektedir.

 

Hayatı önemli derece de riske atan yüksek tansiyon; koroner kalp hastalığı, inme, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Almanya’da uygulanan renal denervasyon yöntemi ile bine yakın hipertansiyon hastası, inatçı tansiyondan kurtulmuştur.

Yüksek tansiyonun görülmesinde beyinden böbreğe giden sinirlerin büyük etkisi var. Beyinden böbreğe giden uyarılar sonucu su ve tuz tutulumu artmakta ve hipertansiyon riskini arttıran renin hormonu da yükselmektedir. Beyinden böbreğe giden sinirlerin devre dışı bırakılması, tansiyonun önlenmesini sağlar. Renal denervasyon tedavisi ile bu sinirler yakılarak devre dışı bırakılmaktadır.

Renal denervayson tedavi yönteminin uygulanmasında hasta uyanık kalır. Özel bir kateter ile kasıktan girilerek, böbreklerin etrafında bulunan damarlar ısıtılır. Damarların ısıtılmasında radyofrekans akımı kullanılır. İşlem yaklaşık bir saat sürer. 1-2 gün sonra hasta evine dönebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver