Dürziler Nedir Kimlerdir Ve Nerede Yaşarlar Hakkında Bilgi

Dürziler Nedir Kimlerdir Ve Nerede Yaşarlar

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dürziler Nedir, Dürziler Ne Anlama Gelir, Dürziler Ne Demektir, Dürziler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dürziler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dürziler Anlamı

Dürziler Nedir Kimlerdir ve Nerede Yaşarlar

Suriye ve Lübnan’da yaşayan, Müslümanlığın Fatımî-Alevî kolundan ayrılma bir inanca bağlı bir topluluk. Dürzîler kendilerini Arap sayarlarsa da, etnik kökenleri henüz çözülmüş değildir. Adları doktrinlerinin kurucusu Anuştigin Derezi’den gelmektedir. Dürzîler, Allah’ın, 7 imama hulul ettikten sonra, Fatımî Halifesi Mansur’da Hâkim Biemrihi adıyla insan suretinde göründüğüne ve Hamza bin Ali adlı vezirin de onun peygamberi olduğuna inanmak, emri tanımak, hududu bilmek ve nasihata uymak temel ilkeleridir.

1017 yılında ortaya çıkan Dürzîler, 1287′de Sünnîler ile çatışmış, 1516′da emirleri Fahreddin idaresinde Osmanlı egemenliğini kabul etmişlerdir. Sık sık çıkan Dürzî ayaklanmaları Osmanlılarca bastırılmıştır.

1833′te Marunîlere katılan Dürzîler, Londra Antlaşması’yla yeniden Osmanlı yönetimine girdiler. 1918′de Fransız mandasını seçtiler. 1925′teki ayaklanmaları 1926′da bastırıldı. 1936 yılında Cebeli Dürüz Emirliği kaldırılarak Suriye ve Lübnan’a bağlandı.

Konu ile ilgili aramalar: Dürziler Nedir Dürziler ödev ara Dürziler kelime anlamı Dürziler sözlükte ara Dürziler ansiklopedi bilgi bankası ara Dürziler ne demek Dürziler neye denir

Dürziler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver