Dürüstlük ile ilgili atasözleri, dürüstlük hakkında atasözü örnekleri

Konu ile alakalı etiketler: dürüstlük ile ilgili atasözleri, dürüstlükle ilgili atasözleri, doğruluk ve dürüstlük ile ilgili atasözleri, dürüstlük ile ilgili atasözü, dürüstlük atasözleri, doğruluk ile ilgili atasözleri, dürüstlükle ilgili atasözü, dürüstlük ile ilgili deyimler, dürüstlük ile ilgili deyim, dürüstlük ile atasözleri, doğruluk atasözleri, doğruluk ve dürüstlük atasözleri, doğruluk ve dürüstlükle ilgili atasözleri, dürüstlük ve doğruluk ile ilgili atasözleri, dürüstlük atasözü, dürüstlük ile ilgili ata sözleri, dürüstlük ile ilgili atasözler, doğruluk ve dürüstlük ile ilgili atasözü, dürüstlük ile atasözü, dürüstlük hakkında atasözleri, dürüslük ile ilgili atasözleri, dürüstlük hakkında atasözü, doğruluk dürüstlük ile ilgili atasözleri, dürüstlükle ile ilgili atasözleri, doğruluk ile atasözleri, 

 

Doğruluk Atasözleri – Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


DoğrulukDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? dürüstlük ve adaletle ilgili atasözleri

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.
Özellikle çıkarlarını düşünen insanların çoğaldığıDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? fedakârlığın azaldığı yerlerde yalan dolanDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? hileDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? ahlâksızlık artar ve insanlar iki yüzlü olurlar. Böyle bir ortamda doğru sözlü olanDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? sözünü esirgemeyen ve sakınmadan herkesi eleştiren kişiyi kimse sevmez. Herkes onu kınarDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? yanından ve yöresinden uzaklaştırmaya çalışır. Çünkü bu kişi doğru sözleriyle ahlâksızlık üzerine bina edilmiş menfaat düzenini bozmaya çalışır ve çok kimseyi rahatsız eder. Dolayısıyla çıkarları zedelenenDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? kusurları yüzüne söylenenDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? ikiyüzlülükleri yüzlerine çarpılan insanlar tarafından hor görülüp kovulurlar.

Doğru söz (ağıdan) acıdır.
Kimi insanlara (özellikle yalancıDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? çıkarcıDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? ahlâkı bozuk) kusurlarınıDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? yanlışlarınıDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? düzensizlikleriniDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? yolsuzluklarını ortaya çıkaran sözleri yüzüne karşı söylemek çok acı gelir. Çünkü çoklukla bu tür insanlar ya açıklarının ortaya çıkmasını istemezler ya da doğru sandıkları hareketlerinin yanlış olduğunu kabul etmezler.

Doğrunun yardımcısı Allah`tır.
Hak ve adaletten kopmayanDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her zaman yardım eder.

Doğruluk minarede kalmış.
Dünyada doğru kimse kalmamıştır. Doğru sandığımız binde bir kişi de içinden eğridir; dıştan göründüğü gibi değildir.

Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz.
Bu iki şey tamamen bir birinin karşıtıdır. HakDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? hukuk ve doğruluğun bulunduğu yerde zulüm olamazDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? zalimler bulunamaz. Zulmün bulunduğu yerde ise hak yemeDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? sömürüDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? eğrilikDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? azgınlık vardır ve orada da ne adalet ne de âdil vardır.

Hak deyince akan sular durur.
“Anlaşmazlıklarda doğrulukDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? dürüstlükDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? tarafsızlıkDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? hakkaniyet yolundan hareket edilirse kimsenin söyleyecek bir sözüDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? eleştirisi kalmaz” anlamında bir söz.

Emanete hıyanet olmaz.
Emanet olarak bize bırakılan şeyi iyi korumamakDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? kendi yararımıza kullanıp yıpratmakDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? törelerimize ve doğruluk kurallarına aykırıdır.

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.
Yalan söyleyenin yalanı bir gün mutlaka ortaya çıkar.

Doğru söyleyenin bir ayağı üzengide gerek.
Doğru sözlü olan kişiDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? bulunduğu yerden ayrılmaya hazır olmalıdır. Çünkü sevilmeyenDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? istenmeyen kişi olacakDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir?orada barınamayacaktır.

Doğru söz katarından belli olur.
Bir sözün doğru olup olmadığı gelişindenDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? tutarlı olup olmamasından anlaşılır.

Doğru söz yemin istemez.
YeminDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? yalan olduğu düşünülebilen sözün doğruluğuna inandırmak içindir. Sözün doğruluğunda kuşku yoksa yemine gereklik yoktur.

Doğruluk dost kapısı.
Doğru olan kişiyi herkes dost bilir. Herkes ona koşar.

Ülkelerden örnekler:
Doğruluk her şeyin üstündedir. -Alman Atasözü-
YalancılıkDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? yankesicilikDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? hırsızlıkDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? üçüz kardeştir. -Çek Atasözü-
Yalancı Doğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? hırsızdır. -Fransız Atasözü-
Yalanın bacağı topaldır .-Ermeni Atasözü-
YalancılıkDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? bozuk para gibidir.Uzun süre geçindirmez. -Rus Atasözü-
Doğrunun arkadaşı yoktur. -Türkmen Atasözü-
Kadınlar devamlı doğruyu söylerler ama asla tam doğruyu değil. -İtalyan Atasözü-
Doğruluk parlaktır ama yalan gölgelidir. -Arap Atasözü-
Doğru sözDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? demiri de çeliği de deler. -Azeri Atasözü-
Doğru sözDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? kısa sözdür. -Fransız Atasözü-
Yalan gümrük ödemez. -Hollanda Atasözü-
Akıllı yalanDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? aptal bir doğrudan iyidir. -Rus Atasözü-
Yalan bozarDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? doğru çözer. -Tamil Atasözü-
Doğru konuşan kadının arkadaşı azdır. -Danimarka Atasözü-
Yalan söylemeyen asla büyüyemez. -Uganda Atasözü-
Doğruluk acıdır. -İspanyol Atasözü-
Nerede doğrulukDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? orada mutluluk. -Rus Atasözü-
Ahlak ve para aynı çuvala girmez. -İspanyol Atasözü-
Namusuyla ölmekDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? alçakça bir yaşamdan iyidir. -İran Atasözü-
DoğrulukDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? süsüDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? gösterişi sevmez. -Portekiz Atasözü-

ADALET ÜZERİNE ATASÖZLERİ


Bir memleket yalnız adaletle ebedileşirDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? adaletsizlikle yıkılır.
Alman Atasözü

Adaletsiz bir memleketDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? güneşsiz bir dünyaya benzer.
Arap Atasözü

Eğer ruhta sevginin ışığı olursaDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? insanda güzellik olur.

Eğer insanda güzellik olursaDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? evde uyum ve yardımlaşma olur.

Eğer evde uyum ve yardımlaşma olursaDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? ülkede düzen ve adalet olur.

Ve eğer ülkede düzen ve adalet olursaDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? dünyada sulh ve barış olur.’ 

Size yapılan kötülüğü adaletleDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? size yapılan iyiliği ise iyilikle mükâfatlandırın.
Çin Atasözü

Güç geldi ve adalet gitti.
Gürcü Atasözü

Adalet topaldır.

Adalet korkusuDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? usluluğun başlangıcıdır.

Adalet yorumlarımız saatlerimiz benzer: Çoğu başka başka yerler gösterir ve herkes kendininkine itimat eder.

Fransız Atasözü

AdaletDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? Tanrı’yı daDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? insanları da memnun eder.
İngilizce Atasözü

Cömert olmadan evvel adaletli olun.
Japon Atasözü

AdaletDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? bilenmiş kılıçtan daha keskindir 
Adalet erdemlerin kraliçesidir. .

CezalandırmazsanızDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? siz de adaletsizlikten suçlu olursunuz.

Latin Atasözü

Geciken adaletDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? adaletsizlik getirir.
Macar Atasözü

Zulüm ile abad olanın ahiri berbat olur

Adalet ile zulüm bir yerde durmaz.

Adalet olmayınca bir yerdeDoğruluk Atasözleri - Dürüstlük Ve Adaletle İle İlgili Atasözleri Nedir? insan düşer o yerde her derde

Rüşvet kapıdan girince adalet pencereden kaçar 

Türk Atasözü

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver