Dünyanın En Güzel Filmleri 2012-2013

20
The Silence Of The Lamps (Kuzuların Sessizliği) – 1991
Kuzuların Sessizliği muhteşem bir gerilim romanı. Sinema filmi de oldukça başarılı. Kitabın yazarı Thomas Harris. Filmin senaryo yazarı Ted Tally, yönetmeni ise Jonathan Demme. Kuzuların Sessizliği’nin başarısından sonra Thomas Harris’in devam filmi olan Hannibal’ı yazması uzun sürdüğü için biz Hannibal’ı,  Kuzuların Sessizliğini izledikten tan 10 yıl sonra izleyebildik.  Roman en çok satanlar listesinde 1 numara olurken; 1991 yapımı beyazperdeye aktarılan sinema filmi ise 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday oldu. En iyi Yönetmen, En iyi Kadın ve Erkek Oyuncu Oscarlarının dışında , En iyi senaryo uyarlaması  ve En iyi film dalında da heykelcikleri kucakladı.
19
The Lord Of The Rings (Yüzüklerin Efendisi)-2001
J. R.R’nin yazdığı fantastik bir romandan uyarlanan filmin başarısını reddetmek mümkün değil. Filmde bir grup İnsan, Hobbit, Elf ve Cücenin Tek Yüzüğü yoketme maceraları anlatılıyor . Film, kitap gibi 3 seriden oluşuyor . 1.Yüzük Kardeşliği, 2. 2 Kule, 3. Kralın Dönüşü. Yüzüklerin Efendisi 11 dalda Oscar ödülüne layık görüldü.
18
The Bourne Identity (Geçmişi Olmayan Adam)-2003
Oscar ödüllü Matt Damon’ın başrolünü oynadığı film, hafızasını yitiren bir adamın hikayesini anlatmaktadır.
17
City Of God(Tanrı Kent)-2002
Film, gücünü ve kavgasını uyuşturucu savaşlarından alan Tanrıkent’in hikayesini, 60′lı yıllardan itibaren ele alır. Arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini takip etmeye başlarız. Kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrıkent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz.
16
Forrest Gump-1994
Tom Hanks’in en başarılı filmlerinden biri. 4 Oskar ödülü alan filmde zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatı ele alınıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump,  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece güçlü olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.
15
Sin City(Günah Şehri)-2005
Robert Rodriguez ve Frank Miller’in yönetmenliğini yaptığı bir hollywood filmidir. Film, çizgi romandan uyarlanmıştır. Yönetmen Tarantino’nun parmağının olduğu bir filmin zaten kötü olacağı da düşünülemez. Filmde hayali bir şehirde geçen olaylar anlatılıyor.
14
Seven(Yedi)-1995
Hristiyanlık ‘ın 7 ölümcül günağını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki Polis dedektifinin çabalarını konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. David Fincher’ın yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Patrow’u izliyoruz.
13
One Flew Over the Cuckoo’s Nest(Guguk Kuşu)-1975
Aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Ken Kesey tarafından yazılmıştır.  1975 yapımı sinemaya uyarlanan film dramatik türde olup ; filmin yönetmenliğini ise Milos Forman yapmıştır. Başrollerini  Jack Nicholsan ve Louise Fletcher oynamıştır. Film , 1976 yılında tam 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En iyi erkek ve kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında Oscar’a layık görülmüştür.
12
The Butterfly Effect(Kelebek Etkisi)-2004
Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Hem de çok kötü bir şekilde… Kelebek Etkisi mutlaka izlenilmesi gereken bir film!
11
The Usual Suspects(Olağan Şüpheliler)-1995
Beşi de birbirinden yetenekli ve kendi alanlarında uzman sabıkalı, basit bir kaçırma olayından sonra gözaltına alındıklarında hiçbiri olaya bir anlam veremeden boş gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Hikayeyi araştıran ajan David Kujan, Kaliforniya San Pedro Limanı’nda 27 kişinin ölümü ile sonuçlanan gizemli patlama ile bu beş kişinin bağlantısı olduğunu varsaymaktadır. Elinde kalan tek canlı tanık Verbal Kint, hikayeyi baştan sona soğukkanlılıkla kendisine aktarmaktadır fakat tüm soru işaretleri bir kişinin üzerinde yoğunlaşır: “Keizer Soze”.
10
Kill Bill-2003
Ana karakter ‘Gelin’ , önceleri ‘Ölümcül Engerek Yılanı Suikast Takımı’nın bir üyesiydi. Takımın lideri de sevgilisi ‘Bill’di. Bill’in çocuğuna hamile olduğunu farkeden ‘Gelin’ bu hayattan kaçmak ister ve Meksika’ya gider,  orada genç biriyle tanışır ve düğün gününde Bill ve ekibinin saldırısına uğrar. Saldırıdan  4 yıl sonra ‘Gelin’ komadan çıkar ve çocuğunu kaybettiğini farkeder. Bebeğini ve hayatını elinden alan Bill ve çetesinin peşine düşer.
9
Memento(Akıl Defteri)-2000
Leonard Shelby’nin görünürde olağandışı bir durumu yoktur. Zengin bir iş adamı görüntüsüne sahip bu adamın ise tek istediği karısının ırzına geçip onu öldüren katili bulmaktır. Ancak bir sorun vardır. Shelby, geçirdiği kazadan sonra bir hafıza kaybı hastalığına yakalanmıştır. 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini hatırlayamamaktadır.
8
Avatar -2009
Titanik, Aliens ve Terminatör’ün yönetmeni James Cameron’dan bir görsel şölen. 3 Boyutlu sinema teknolojisiyle çekilen film çok yüksek bütçeli bir filmdir. Avatar, hem konusu hem de yarattığı görsel şöleni sebebiyle mutlaka izlenilmesi gereken filmlerden biri.
7
The Dark Knight(Kara Şövalye)-2008
The Dark Knight’ da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulur. Jack Nicholsan’dan sonra Joker’i daha iyi canlandırabilecek birini düşünemezken,  Heath Ledger bizi kendine hayran bıraktı ve ölümünün ardından bu rolüyle Oscar aldı.
6
Matrix
Filmde ne ararsanız var. Güçlü bir felsefik boyut, sert sistem eleştirileri ve varoluşun sorgulanması. Gerçekten de Inception’a (Başlangıç) kadar böyle dolu bir film  izlememiştik . Toplam 4 dalda Oscar aldı.
5
Fight Club
Uykusuzluk çeken bir saatli bomba ve bir sabun satıcısı,  erkeklerin en ilkel ihtiyacı olan kavgayı yeni bir terapi metodu olarak kullanmaya başlar. Fikirleri çok tutar ve bütün şehirlerde gizli dövüş kulüpleri kurulur.”Tüm umudunu kaybetmek ,özgürlüktür”
4
Star Wars(Yıldız Savaşları)-1977
Toplam 6 serisi olan Star Wars’un ilk gösterime girdiği tarih 1977 yılıdır. George Lucas tarafından yaratılan bir bilimkurgu efsanesidir. İlk film okadar büyük bir ilgiyle karşılanmıştır ki onun ardından 5 film daha çekilmiştir.
3
Inception(Başlangıç)-2010
Daha önce de dediğimiz gibi bir daha  Matrix gibi bir film izleyemeyiz derken 2010 yaz aylarında çıktı karşımıza Inception. Christopher Nolan’ın hem yönetmenliğini hem de senaryosunu yazdığı film akıllara durgunluk verecek türden. Leonardo Di Caprio bir hırsız ama bilinç hırsızı. Mutlaka ama mutlaka izleyin…
2
The Shawshank Redemption(Esaretin Bedeli)-1994
Stephan King’in bir öyküsünden uyarlanan film , 1994 yapımı Frank Darabont filmidir. IMDB sitesinde 500.000 kişinin oyuyla tüm türler arasında en çok beğenilen 3. film seçilmiştir. Filmin başrollerini Tim Robbins ve Morgan Freeman oynamıştır. Her nekadar 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş olsa da 1995 yılında Forrest Gump filmine bu ödülü kaptırmış ve hiçbir dalda Oscar’a layık görülmemiştir.
1
TheGod Father(Baba)-1972
Tüm kategorilerin lideri. Mario Puzo’nun yazdığı romandan uyarlanan Al Pacino’nun başrolünü oynadığı “Baba” gangster filmlerinin de babası olarak kabul ediliyor. Filmde Newyork’ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesi anlatılıyor. GodFather filminin Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 1990 yılında kültürel ve tarihi bakımdan önemli filmler arasında  görülerek Ulusal Film Arşivi’nde saklanmasına karar verilmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver