Dünyada Görülen İklimler 6. Sınıf Ders Notu ders notları kısa konu anlatımı özet

Etiketler: Dünyada Görülen İklimler 6. Sınıf Ders Notu özet konu anlatımı videolu madde madde çok kısa, Dünyada Görülen İklimler 6. Sınıf Ders Notu hakkında kısaca bilgi maddeler halinde

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notu

DÜNYADA GÖRÜLEN İKLİMLER
EKVATORAL İKLİM: Sıcak Kuşak İklimlerinin Ortak Özellikleri
Yıllık sıcaklık ortalamaları 20°C’nin üstündedir.
Sıcaklık farkları Ekvator’dan uzaklaşdıkça artar.
Soğuk mevsim yoktur.
Yağış özellikleri farklılık gösterir.
EKVATORAL İKLİM:Yıllık sıcaklık ortalamasının 20°C’nin üstünde olduğu ekvatoral iklimde yıl boyunca yaz koşulları yaşanır.Güneş ışınları, yıl boyunca dik ve dike yakın açılarla geldiğinden yıllık sıcaklık farkı azdır.Yıllık yağış miktarı 2000 mm’nin üzerindedir. Her mevsimin yağışlı olduğu ekvatoral bölge akarsularının rejimleri düzenlidir ve yıl boyunca bol su taşır. Güneş ışınlarının dik geldiği Mart ve Eylül aylarında yağışlar artar. Bu nedenle ekinokslarda (21 Mart – 23 Eylül) akarsularda kabarma olur.
MUSON İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:Kış sıcaklığı 10°C – 20°C arasında değişir. Yıllık sıcaklık ortalaması 20°C nin üstündedir.Muson rüzgarlarının etkisiyle yazlar sıcak ve bol yağışlı geçer. Kışlar ise ılık ve kuraktırÇoğunlukla 2000 – 5000 mm arasında değişen yıllık yağış miktarı bazı yerlerde 10000 mm’yi geçmektedir. Örneğin Hindistan’ın Çerapunçi kasabasında yıllık yağış miktarı 12000 mm’yi bulmaktadır.Yaz aylarında orografik (YAMAÇ)yağışlar görülür.
ÇÖL İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:Günlük ve mevsimlik sıcaklık farklarının azla olması karakteristik özelliğidir.Yağışlar yok denecek kadar azdır.Sıcaklık farklarının fazla olması, kayaların fiziksel olarak parçalanıp ufalanmasına neden olur. Vaha : Çöllerde suyun bulunduğu, bitkilerin yetişebildiği, insanların yerleşip barındığı yerdir. Vahalar akarsu boylarında, kuyuların açıldığı yerlerde, büyük su kaynakları yanında gelişmiştir.
AKDENİZ İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:Akdeniz çevresinde görülür.Kış mevsimi yağışlı yazın kurak geçer
ILIMAN KUŞAK OKYANUS İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ
Orta Kuşak kıtalarının batı kıyılarında, batı rüzgarlarının ve sıcak su akıntılarının etkisiyle gelişen bir iklim tipidir.Yıllık ortalama sıcaklık 20°C’nin altındadır.Sıcaklık farkları belirgin değildir.Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.Her mevsim yağışlıdır. Sonbahar ve kış yağışları daha belirgindir.Kar yağışı ve don olayı ender görülür.
KUTUP İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:
Sıcaklık yıl boyunca 0°C’nin altındadır.Sıcaklığın düşük olması buharlaşmayı engellediği için yağış az ve kar biçimindedir.Sürekli donmuş halde olan toprak kar ve buz ile kaplıdır.
Kutup İkliminin Doğal Bitki ÖrtüsüToprak , sürekli kar ve buz örtüsü ile kaplı olduğu için bitki örtüsünden söz edilemez.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver