Dünya üniversite sıralaması 2012-2013 türkiyenin mühendislikte en iyi üniversiteler sıralaması 2013 türkiyenin en iyi üniversiteleri

Etiketler: Bilkent, En iyi üniversite sıralaması, Hacettepe, Marmara Üniversitesi, ODTÜ, Sabancı Üniversitesi, Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri, YÖK, Yüksek Öğretim Kurumu

en iyi universiteler Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri 2012  20132012 yılı Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) verilerine göre ülkemizde 170 üniversite bulunuyor. Bu sayıya da her yıl yenileri eklenmeye devam ediyor. Ancak eğitimde kalite arayanlar Türkiye’nin en iyi üniversitelerine girebilmek için yoğun çalışma temposu içine giriyor. Dünyada üniversitelerde verilen eğitimin kalitesi farklı kriterlere göre ölçülerek sıralamalar yapılıyor. Peki Türkiye’de en iyi üniversite sıralamasında durum nasıl? Farklı kriterlere dayalı belirlenen farklı sonuçlar bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini belirlemek için ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından bir çalışma yapılarak ”Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması” saptandı.

 

Bu çalışmada Türkiye’deki 125 üniversitenin, ”Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı”olmak üzere toplam 9 kritere göre belirlendi.

 

Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu’nda 9 kritere göre en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi aldı. Hacettepe’nin ardından ODTÜ 2., İstanbul Üniversitesi de 3. oldu. Ankara Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırada yer aldı. Alana göre sıralamada ise, ”makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı” olmak üzere toplam 4 kriterden elde edilen puanlar kullanıldı.

 

MÜHENDİSLİKTE ODTÜ BİRİNCİ

 

ODTÜ belirlenen 4 kritere göre, mühendislik alanında zirveye oturdu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Gazi Üniversitesi 3. oldu. Listeye göre, Ege Üniversitesi 4., Yıldız Teknik Üniversitesi 5., Dokuz Eylül Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., Fırat Üniversitesi 8., Erciyes Üniversitesi 9., Selçuk Üniversitesi de 10. sıraya yerleşti.

 

Temel Bilimler alanının birincisi de yine ODTÜ oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., İstanbul Üniversitesi 7., Bilkent Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Ondokuz Mayıs Üniversitesi de 10. oldu.

 

SOSYAL BİLİMLER SIRALAMASI SÜRPRİZ SONUÇLAR

 

ODTÜ bu alanda da birinci oldu. Bilkent Üniversitesi 2., Hacettepe Üniversitesi 3., Gazi Üniversitesi 4., Ankara Üniversitesi 5., Koç Üniversitesi 6., Boğaziçi Üniversitesi 7., İstanbul Teknik Üniversitesi 8., Selçuk Üniversitesi 9., Dokuz Eylül Üniversitesi de 10. oldu.

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP ALANINDA LİDER

 

Tıp alanının birincisi İstanbul Üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 2., Ankara Üniversitesi 3., Ege Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Başkent Üniversitesi 6., Gülhane Askeri Tıp Akademisi 7., Marmara Üniversitesi 8., Dokuz Eylül Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sıraya yerleşti.

 

Ziraat-Çevre alalında ise Ankara Üniversitesi birinci sırayı aldı. Ankara Üniversitesi’ni, Ege, Atatürk, Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, Ondokuz Mayıs ve Hacettepe Üniversiteleri izledi.

 

Yaşam Bilimleri Alanının ilk 10′unda yer alan üniversiteler ise sırasıyla Hacettepe, İstanbul, Ankara, Gazi, Ege, Atatürk, Marmara, Dokuz Eylül, Uludağ ve Akdeniz üniversitesi oldu.

 

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDE SABANCI ÜNİVERSİTESİ BİRİNCİ 

 

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri şöyle, Sabancı Üniversitesi 1., Bilkent Üniversitesi 2., Koç Üniversitesi 3., Başkent Üniversitesi 4., Fatih Üniversitesi 5., TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 6., Yeditepe Üniversitesi 7., Çankaya Üniversitesi 8., Atılım Üniversitesi 9. ve Doğuş Üniversitesi 10. sırada yer alıyor.

 

“Dünya Üniversiteler Sıralaması”nın 2012-2013 sonuçlarına da 5 Türk üniversitesi girdi.  İngiltere merkezli Times Higher Education’ın sonuçlarına göre sıralamada 201-300 bandında ilk kez ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ, Bilkent ve Koç olmak üzere 5 üniversite birden yer aldı.

 

Başka bir kaynağa göre Üniversitelerin 2012 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralama” listesi aşağıda yer almaktadır. işte 2012 yılı En İyi Üniversiteleri Sıralaması; Ama burada değerlendirmeler özel ve devlet üniversitelerini aynı kategoride sıralamış.

 

1.ODTÜ

 

2. Boğaziçi

 

3. BILKENT

 

4. ITU

 

5. ANKARA

 

6. HACETTEPE

 

7. EGE

 

8. GAZI

 

9. SABANCI

 

10. ANADOLU

 

11. YILDIZ

 

12. CUKUROVA

 

13. ISTANBUL BILGI

 

14. ISTANBUL

 

15. INONU

 

16. SELCUK

 

17. DOKUZ EYLUL

 

18. ULUDAG

 

19. KOC

 

20. BASKENT

 

21. AKDENIZ

 

22. SULEYMAN DEMIREL

 

23. ON DOKUZ MAYIS

 

24. ERCIYES

 

25. MARAMARA

 

26. TRAKYA

 

27. IZMIR TEKNOLOJI

 

28. KTU

 

29. ADNAN MENDERES

 

30. KOCATEPE

 

31. CANAKKALE

 

32. SAKARYA

 

33. GAZIANTEP

 

34. BEYKENT

 

35. YEDITEPE

 

36. DOGUS

 

37. FATIH

 

38. TOOB

 

39. CANKAYA

 

40. CUMHURIYET

 

 

 

 

 

  • dünya üniversite sıralaması 2012-2013
  • türkiye\nin 2012 en iyi üniversite
  • türkiye\deki üniversitelerin en iyi mühendislik sıralamaları 2012 2013
  • türkiyenin mühendislikte en iyi üniversiteler sıralaması 2012
  • türkiyenin en iyi üniversiteleri 2012-2013
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver