Duma Nedir Hakkında Bilgi

Duma Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Duma Nedir, Duma Ne Anlama Gelir, Duma Ne Demektir, Duma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Duma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Duma Anlamı

Çarlık Rusyası’nda meclis. Üyeleri, görev ve yetkileri çeşitli dönemlerde farklılıklar gösterdi. Temelde çarların otoritesini sınırlayan kuruluşlardı. II. Aleksandr döneminde üyeleri seçimle gelen kent dumaları oluşturuldu. Merkezin yetkisini kısıtlayan bu durum, kent yaşamını düzene soktu ve ülkenin gelişmesini etkiledi.

1905′ten sonra yasama meclisleri de duma adını aldılar. Seçim temeline dayalı bu dumalar, yasama gücüne sahipti ve bütçenin bir bölümünü onaylıyordu. Çarlar ile dumalar genellikle çatışma hâlindeydiler. 1917 yılında yeni yönetimin oluşturduğu ulusal meclisle birlikte dumalar da ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Duma Nedir Duma ödev ara Duma kelime anlamı Duma sözlükte ara Duma ansiklopedi bilgi bankası ara Duma ne demek Duma neye denir

Duma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver