Dudak Mantarı Belirtileri-Dudak Mantarının Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Dudak Mantarı Belirtileri-Dudak Mantarının Nedenleri ve Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dudak Mantarı Belirtileri-Dudak Mantarının Nedenleri ve Tedavisi

Dudak mantarı, dudak çevresinde görülen ve diğer ağız yaraları (aft, uçuk, dudak siğilleri vb.) ile sıklıkla karıştırılabilen bir rahatsızlıktır. Dudaklarda görülen dudak mantarlarının nedenleri arasında bağışıklık sistemi yetmezliği, Sjőgren’s sendromu gibi hastalıklar, antibiyotik veya kemoterapik ilaçlar kullanımı, demir eksikliği, vitamin eksikliği, epidermolysis bülloza, AİDS gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar, bebeklik çağı, mantar enfeksiyonlu kişilerin diş fırçalarını kullanmak ve stresli yaşam tarzıdır. Ancak dudak mantarına neden olan asıl etken Candida albicans adı verilen dudak mantarına neden olan tek hücreli (protozoon) canlıdır.

Dudak mantarının belirtileri arasında en dikkat çeken belirti, dudak çevresi ve ağız içerisinde görülen sarı beneklenmelerdir. Bu sarı noktalar ağrısız ve acısız bir gelişim gösterir.

Dudak mantarı tedavisi için mantar öldürücü nystatin krem tarzı antifungal cilt kremleri kullanılmakta ve oldukça işe yaramaktadır. Tabi ilaç kullanımı doktor reçetesi ile olmalı ve dahası dudaklarda mantar enfeksiyonu tetkiklerle teşhis edilmelidir.

Dudak mantarı tedavisi ve Dudak Mantarından Korunma Yöntemleri

-Özellikle beslenme bozukluğu kökenli dudak mantarı rahatsızlıklarını gidermek ve önlemek için yeşil sebzeler, meyveler ve demir elementi bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Et ürünleri, sakatatlar (karaciğer ve böbrek gibi) ile B12 vitamini bakımından zengin olan süt ürünleri tüketilmelidir.
dudak mantarı ağız mantarları ağızdaki mantarlar

dudak mantarı ağız mantarları ağızdaki mantarlar

Ağız Yaralara Bitkisel Çözüm Yolları ve Dudak Mantarı İçin Doğal Kür İle Tedavi

– Hint yağı da yarım kase süt ile günde 10 to 15 ml karıştırılırsa ve sabah akşam günde 2 kez uygulanırsa ağız ve dudak mantarlarına iyi gelir.

– Lotus çiçeği, yarım kase süt ile karıştırılarak mantar enfeksiyonu olan bölgeye günde 2 kez olmak üzere 15 gün süresince uygulanır.

Altınmühür bitkisi berberine isimli enzim bakımından zengin olup ağızda çiğnenerek veya dudaklara sürülerek uygulanabilir.

– Beyaz veya Kırmızı Gelincik çiçeği de mantar öldürücü faydaları olan berberin bitkisel enzimi açısından son derece zengindir.

– Çay ağacı yağı ağız ve dudak mantarları için oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Günde birkaç kez dudaklara sürülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver