Dudak Kanseri, Dudak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir, Dudak Kanseri Tedavi Yolları

dudak kanseri tedavi yöntemleri, dudak kanseri ve tedavisi, dudak kanserinin tedavisi, dudak tümörleri

Dudak kanseri tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Estetik görünümü olumsuz etkilediği kadar hayati risk de taşıyan, kanser çeşitleri arasında yer alan ve dudak bölgesinde meydana gelen dudak kanseri, hızla yayılan bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır. Dudak kanserinin teşhisi erken evrelerde mümkündür. Erken tanısı konulduğu zaman tedaviden başarı sağlamakta bir o kadar erken olur. Bu nedenle dudak kanseri tedavisi için tanının erken konması son derece mühimdir. Dudak kanserinden şüphelenildiği anda doktora başvurmalı, bu hastalığı yayılmadan ve tehlikeli boyutlara gelmeden yok edilmesini sağlamalısınız.

 

Dudak kanserinin nedenlerinden ve tedavi yollarından bahseden Memorial İstanbul Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ahu Birol, dudak tümörüne neden olan en önemli etkenin dudakların çatlaması olduğuna dikkat çekti. Çünkü çatlayan dudaklardan vücuda giren güneş ışınları kanser riski taşır. Dudakta reaksiyona sebep olan her türlü madde dudak tümörünü tetikler. Ruj, dudak nemlendiricileri, aşırı güneşe maruz kalma uçuklar, diş ürünleri, sigara-alkol tüketimi ve pipo kullanımı dudak kanserine neden olan en önemli etkenlerdir.

Dudaklarınız sık sık kanıyorsa, dudaklarınızda sert dokulara rastlıyorsanız yada kırmızı lekelenmeler meydana gelmiş ise dudak kanseri olmuş olabilirsiniz. Tüm bu sorunlar tehlikenin işaretidir. Dudak kuruluğuna bağlı olarak dudakların sık sık kanaması, yaralanması ve tahriş olması kansere yol açar. Bu nedenle dudaklarınızın bakımına önem vermelisiniz.

Dudakları yara ve çatlama riskine karşı korunmasını gerektiğine değinen Dr. Birol, dışarıya çıkarken güneş ışınlarına karşı koruyucu kremlerin kullanılmasını öneriyor. Dudakları sık sık nemlendirmek, dudakları yalamamak ve dudaklarda meydana gelen şikayetler de muhakkak dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

 

Dudak kanserinin tedavisi

 

Dudak kanseri tedavisi için cerrahi, radyoterapi, kriyoterapi, küretaj/elektrodesikasyon, topikal kemoterapi ve fotodinamik tedavi yöntemleri uygulanır. Meydana gelen lezyonun yeri ve büyüklüğüne göre; hastaya eşlik eden diğer hastalıklara göre dudak kanseri tedavisi için hangi yöntemin kullanılacağına hekim karar verilir. Erken teşhis edilen dudak kanseri için genellikle adyoterapi ve cerrahi yöntemler tercih edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver