Dudak Hastalıkları Nedenleri-Dudak Hastalıklarının Belirtileri Tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Dudak Hastalıkları Nedenleri-Dudak Hastalıklarının Belirtileri Tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dudak Hastalıkları Nedenleri-Dudak Hastalıklarının Belirtileri Tedavisi

Dudaklarımız gerek estetik görünüm olarak güzelliğimizi bütünleştiren, gerekse işlevsel bir organ olarak bedenimizin yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için gerekli olan beslenme sürecine yardımcı bir organımızdır. Bi duyu organı olarak dudaklar, her organda olduğu gibi değişik hastalıklara yakalabilmektedir. Bir kısmı mikrobik (bakteriyel ya da viral) bir kısmı ise alerjik ve bağışıklık sistemi zayıflığı ile alakalı olan, bir diğer kısmı ise anatomik şekil bozuklukları olan bu hastalıklar, günümüzde değişik tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilmektedir. Ama öncelikle dudakların yapısı ve görevleri hakkında bilgiler verelim.

Dudaklar, ağzın etrafında bulunan ve ağzın açılıp kapanmasına yarayan organlar dır.
Alt ve üst dudak, kenarlarda birbirleri ile birleşerek, ağız boşluğunun kapısını tamamlamış olurlar. Dudakların dış yüzleri, deri ile, iç yüzleri ise muhat gışâsı denilen ve ağzın içine doğru devam eden ince bir zar ile kaplanmıştır.

Dudakların içinde onların hareket etmesine ve açılıp kapanmalarına yarayan kaslar (adaleler) vardır.

Dudaklar, sağlam bir insanda yumuşak, rutubetli ve güzel penbe renktedirler.

Bir sürü hastalıklar sırasında, dudakların bu hali değişir. Ateşli hastalıkların bir çoğunda dudaklar kuru ve kavruk bir hal alırlar.

Kansızlıklar esnasında dudaklar sararır. Solar. Hastaların kansızlıklarını dudaklarından anlamak mümkün olur.

Bazı hastalıklarda dudaklarda (Uçuk) dedikleri ufak, içi su dolu kabarcıklar hâsıl olur. ,

Çeşitli tesirler altında dudaklarda çatlaklar görülür.

Yüz derisinde hasıl olan bir takım yara ve çıbanlar ve (Yılancık) gibi hastalıklar, dudaklar üzerine geçerek orada iltihaplar yapabilirler.

Dudaklarda meydana gelen yara ve çıbanlar, yüzü şişirmeleri ve yüz derisi altındaki yumuşak dokularda ve bunların içindeki kan damarlarında oturarak beyine kadar uzanıp iltihaplar ve kan zehirlenmeleri yapabilmeleri bakımından ehemmiyetli sayılırlar. Frengi mikrobu, bir öpüşme sırasında, dudaklardan içeriye girdiği takdirde, bir müddet sonra dudakta, mikrobun girdiği yerde, (Şankr) dedikleri ilk frengi yarası çıkar.
Bazı insanlarda anadan doğma olarak üst dudak, ortasından yarık bir haldedir.
Hatta bazılarında bu yarıklık ağzın tavanını teşkil eden damağa kadar bile uzanmıştır.
(Tavşan dudağı) dedikleri bu hal, insana çirkinlik veren, anadan doğma bir arızadır.
Nihayet dudaklarda (Kanser) gibi bazı fena urlar da görülebilir.
Kalp ve damar hastalıklarına tutulan insanlarda kan dolaşımı bozulduğu zaman dudaklar, esmer morumtırak bir hal alır.
Hasılı vücudun bütününü ilgilendiren bir takım hastalıklar vardır ki tepkilerini dudaklarda gösterirler. Dudaklara bakarak o hastalıkların mahiyetlerini anlamak, az çok mümkün olur.
Dudakların şekli ve durumu insanların yüzü ve fizyonomisi üzerinde büyük tesirler hasıl eder. Gülmede, ağlamada, neşede, kederde ve düşüncede dudakların mimikleri ve türlü hareketleri insan çehresine derin manalar vermektedir.

Ağız boşluğunu dışarıdan kapayan dudak­lar adaleden oluşmuş ve ağız mukozası ile örtülmüştür. Dil ile beraber konuşma fonk­siyonunda görev alan dudaklar normalde kapalı durur. Dıştan gelen tez, toprak, si­nek v.b. yabancı cisimlerin ağızdan içe­riye girmesini dudaklar önlemektedir. Bazı virütik hastalıkların ilk belirtisi dudaklar­da meydana gelen herpes veya halk diliyle uçuk dediğimiz yaralardır.Soğuk, rüzgâr, güneş, dudak boyası gibi dış etkenlerle de dudaklarda çatlak ve iltihaplar meydana gelir. Dudak kenarla­rında bazı vitaminlerin eksikliğinde beliren çatlak ve kabarcıklara ise perleş (perleche) veya halk dilinde yalama adı verilir. Ağız­da ve dudak kenarlarında mantarların neden olduğu enfeksiyonlar da aft denilen hastalıkların belirtisi olarak görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver