Dua etmek kişiye ne kazandırır? Dua faydalımı ve gerçekten işe yarıyormu?

” Çaresizlik Allah’tan gelen en güzel işarettir. Duanın vaktinin geldiğini gösterir. Kulluğunu hatırlatır kullara.. Ve rabbiyle buluşma vaktidir aslında. Süzülüyorsa gözlerden yaşlar , ahlar içindeyse yüreğin , hüzünlüyse güzel yüzün , rabbin seni özlemiş , sesini duymak istiyor demektir. Haydi! Rabbine sesini duyur ! ”

Sponsorlu Bağlantılar

Çok güzel bir yazı değil mi? peki Allah, çaresizlikten tanrı Shiva ya (hint tanrısıdır) dua eden birine de yardım eder mi? eğer etmezse o zaman milyarlarca insan neden hala başka tanrılara dua ediyor ve tanrıların onlara yardımlarıyla cevap verdiğine inanıyor 😀 eğer Allah bunlara da yardım ederse o zaman o insan yanlış olarak inandığı tanrının ona yardım ettiğine inanacak ve artık daha da çok yanlış olan tanrısına inanacak. yani bu adama kötülük etmiş olacak.

Eğer işin içine inancı karıştırmassak ve düz mantık düşünürsek de şu soru sorulabilir. acaba aslında kime dua ettiğimizin bir önemi yok, istersek puta istersek dağa istersek shivaya dua edelim her zaman işe yarıyor mu? yoksa aslında hiç bir zaman işe yaramadı da insanın aklının sınırlı oluşu ve zaaflarından dolayı binlerce yıldır hep bize mi öyle geliyor? dua etmeyenlerin işleri hep tersmi gidiyor, dua etmeyenlerin şansı yaver gitmiyor mu? dua etmeyenler her zaman kaybetmeye mahkummu? veya dua edenlerin şansı hep yaver mi gidiyor? dua edenler hep karşılığını buluyormu? yoksa aslında hiçbirşey farketmiyor ve herşey olacağına mı varıyor ?

İşe yarasın yada yaramasın tüm dünyada insanlar dua etmeye devam edecek. çünkü duanın karşılığını bulmasından daha önemli bir faydası var. dua insana umut veriyor, insanı avutuyor ve ayakta durması için moral veriyor. çaresiz kalmış ve umudu olmayan bir insan çöker, o yüzden dua etmek hep işe yarar. umutlu olmanın tek yolu bu değildir ama iyi yollarından biridir dua. bunu dikkate alırsak, dua eden inançlı adam gerçekten faydasını göreceğine inandığı için aslında moral açıdan duanın karşılığını hep alıyor. ne güzel birşey değilmi her zaman insanı izleyen onu hiç yalnız bırakmayan ve en zor anlarında ona hep yardım eden bir tanrısının olması. düşünsenize insanın tanrısı olmasa ne yapardı? daha bunun ölüm korkusu ve ölünce ne olacağı var. ne kadar korkunç bir dünya olurdu değilmi hiçbir tanrı olmasaydı. kim bilir belki de bu kadar çok sayıda kişisel tanrı olmasının nedeni de budur 😀 insanlar ihtiyaçlarına göre bereket tanrısı, savaş tanrısı, aşk tanrısı felan yaratmıştlar :))

Ne kadar şanslıyız değil mi? tam istediğimiz gibi bir tanrı var. tamamen adil, bizi çok seviyor, çok iyi çok şefkatli. iyi kulları için cennetleri var, kötülük yapanlar içinde cehennemleri var. herşeyi biliyor ve herşeye de gücü yetiyor. üstelik dualarımıza da karşılık veriyor. daha başka ne isteyebiliriz ki? ya tanrı kötü biri olsaydı? ya yalancı ve bizi kandıran bir tanrı olsaydı. belki de ahiret gerçekten yok ama bizi korkutmak ve kötülük yapmaktan kaçındırmak için beyaz bir yalan söyleyen bir tanrı olabilirdi 😀 biz bu kadar şanslı olmayı hak edecek ne yaptık ki :)) ama bu bahsettiğim şekilde bir tanrı olsaydı kimse ona inanmak istemezdi. çok daha iyi ve mükemmel tanrılar varken insanlar işlerine yaramayacak ve onlara kötülük edecek bir tanrıya inanmak istemezler. yani böyle bir tanrı binlerce yıl insan hayatında ayakta kalamazdı ölürdü 😀

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver