Dost kara günde belli olur ne demek-atasözü ile kompozisyon örnekleri kısa kompozisyonlar

Dost kara günde belli olur atasözü ile hikaye, atasözü ve ortaya çıkış hikayesi, kısa atasözü hikayeleri, Dost kara günde belli olur atasözü ne anlama gelir manası nedir kısaca özet

Dost kara günde belli olur. Atasözünün Anlamı, Atasözleri Sözlüğü ve Açıklamalı Anlamları
Sevinçli, mutlu günlerinde bir kişiyle dostluk ilişkisi kuranlar çok olur. Çünkü mutluluğa katılmak hoş birşeydir. Sevincin ödenecek bir bedeli yoktur. Kara gününde bir kişi ile dost kalmak ise, üzüntüyü paylaşmayı, onu gidermek için bir takım özverilerde bulunmayı gerektirir. İşte buna katlanan, gerçekten dost olduğunu gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak:www.atasozlerianlamlari.com

Dost Kara Günde Belli Olur

Olmuş mu, olmamış mı? Geçmiş zamanlarda mı veya yakınlarda mı? Şehirde mi ya da köyde mi? Bilmiyoruz,ama iki kardeş varmış. Birisizengin mi zengin birisi çok fakirmiş. Fakir olanın tam yedi çocuğu varmış ve gece gündüz demeden çalışıp ailesini kıt kanaat geçindirirmiş. Zenginkardeş ise hiç çalışmıyormuş, fakat zevk sefa içinde yaşıyormuş. Yan gelip yatarak göbeğini büyütüyormuş. Bütün işleri  hizmetçileriyapıyormuş. Malı mülkü, koyunu çokmuş, fakat hiç çocuğu yokmuş. Birçok arkadaşı varmış. Onları her zaman evine davet eder, yiyip içipeğlenirlermiş.

            Onun güzel mi güzel, tatlı sözlü, güler yüzlü ve zeki bir hanımıvarmış. Kocasının, arkadaşlarını öz kardeşinden üstün tutmasındanhoşlanmazmış, bu nedenle arkadaşlarına gösterdiği aşırı hürmettenrahatsızlık duyarmış.  Bir gün kocasına:

            – Arkadaşlarınla yiyip içmektense kardeşine yiyecek bir şeyler versen, ona yardım etsen, onu zor durumdan kurtarsan daha iyi olmaz mı? Bak ailesini geçindirmek, ellere muhtaç olmamak için gece gündüzdemeden çalışıyor. Bizim kazancımızı ise huyunu suyunu bilmediğimizinsanlar yiyor, demiş. Bunun üzerine kocası:

            – O benim arkadaşlarımın dengi değil, demiş.

            Sonra hanımı tekrar:

            – Sen, hastalandığın zaman o arkadaşların sana arka çıkacaklar mı? Yanına gelirler mi? diye sormuş.

            Kocası da:

            – Tabi ki arka çıkarlar! Tabi ki gelirler, demiş.

            Bu cevabı alan kadın söz bulamamış kocasına söyleyecek. Kocasının arkadaşlarını ve kardeşini denemek için hemen hizmetçileriçağırıp:

            – Kocam sıtma hastalığına tutuldu, gidin kardeşine vearkadaşlarına haber verin, demiş.

            Onlar da tez  gitmişler tez dönmüşler.

            Zengin kardeşin arkadaşları:

            – Bize hastalık bulaşır, deyip gelmemişler; ama fakir kardeşi, buhaberi duyar duymaz işini bırakmış, çocukları ve hanımıyla gelmiş. Bunun üzerine zengin kardeş  hiçbir şey söyleyememiş. Hanımı ise fakirkardeşin vefasına karşı besili bir koç kestirmiş, kayınına eltisine veçocuklara yedirmiş, artan eti de hediye etmiş. Fakir kardeş, kardeşlik vazifesini yaptıktan sonra evine dönmüş. O döndükten sonra zenginkardeşe:

            – Dost kara günde belli olur, demek kalmış. 

Dost kara günde belli olur ile ilgili hikayeler ? 

Cevap: iyi dost kara günde belli olur ile ilgili kompozisyon
Dostluk Kötü Günde Belli Olur ile ilgili Kompozisyon
Dost kara günde beLLi oLur [AçıkLaması]
DosT kÖTü GünDE BeLLi OluR .!

Gerçek bir dostluk hikayesi 

Çok samimi iki dost ve arkadaşlardı. Fakat bir tanesi çok kurnaz atılgan ve hareketli, diğeri ise çok saf, dürüst ve sessizdi. Bir gün kurnaz olan arkadaş , diğer arkadaşın yanına giderek işlerinin bozulduğunu söyler ve kendisinden para ister. Samimi dostu onu hiç kırmaz ve elindeki bütün parayı arkadaşına verir. Arkadaşı bu parayla işlerini düzeltir. Bir süre sonra kurnaz olan yine arkadaşının yanına gider ve arkadaşının evlenmek üzere olduğu nişanlısını çok 
beğendiğini ve kendisine vermesini ister. Arkadaşı çok şaşırır, ne diyeceğini bilemez.Fakat aralarında o kadar kuvvetli bir sevgi vardır ki arkadaşına hayır diyemez, nişanlısını arkadaşına verir. 

Zaman içinde Saf olanın işleri bozulur ve birden arkadaşı aklına gelir 
ben ona sıkıştığında iyilik yapmıştım diyerek arkadaşının iş yerine gider 
ve kendisine çalışması için iş vermesini ister. Arkadaşı ona iş vermez. Bizimki pişmanlık ve üzüntü içinde geri döner ama yinede arkadaşına kızamaz. Bir gün sokakta dolaşırken yanına hasta ve yaşlı bir adam yaklaşır. Fakir olduğu için ilaç alamadığını söyler. Bizimki yaşlı adamcağıza acır, istediği ilaçları alır ve adamcağıza verir. Kısa bir süre sonra yaşlı adamın öldüğünü duyar. Yaşlı adam çok zengindir ve bütün mirasını kendisine bırakmıştır. 

Saf adam artık zengindir. Biraz da sevdiği dostuna olan kırgınlığıyla dostunun iş yerinin karşısında bir ev alır ve oraya yerleşir. Bir gün evinin kapısını dilenci bir kadın çalar. Yaşlı kadın çok aç olduğunu, kendisine yemek vermesini ister. Bizim saf hiç düşünmeden kadını içeri alır karnını doyurur, Kimsesi olmadığını 
öğrendiği kadına; Kendisinin de yanlız olduğunu söyler ve bu evde birlikte 
yaşıyalım sen evin işlerini ve yemekleri yaparsın der, yaşlı kadın hiç 
düşünmeden kabul eder. Bir süre sonra yaşlı kadın bizimkine, kendine 
uygun bir kız bulup evlenmesini söyler. Bizimki böyle bir kızı nasıl 
bulacağını, kendisinin tanıdığı olmadığını söyler.Yaşlı kadın ona uygun bir 
kız tanıdığını ve kendisiyle görüştürebileceğini söyler. Görüşmeler 
sonucunda evlenmeye karar verilir ve düğün davetiyeleri basılır. Bizimkisi 
kırgın olduğu halde çok samimi dostunu yinede unutamamıştır. Biraz da 
geldiği konumu görmesi açısından samimi arkadaşına da davetiye gönderir . 
Düğün günü gelir çatar. Saf adam düğün salonunda bir şeyler söylemek 
isteğiyle mikrafonu alır ve başlar yaşadıklarını anlatmaya; Eskiden çok 
sevdiğim bir dostum vardı. Bir gün işleri bozulunca benden borç para istedi elimdeki bütün parayı verdim. Evlenmek üzere olduğum nişanlımı çok beğendiğini söyleyerek benden istedi. Çok üzülerek onu da kendisine verdim . Çünkü biz gerçek dosttuk onun üzülmesini istemedim. işlerim bozulduğunda onun fabrikasına gittim ve çalışmak için kendisinden iş istedim. Bana iş vermedi. çok üzüldüm, ama yinede arkadaşıma kızmıyorum .çünkü biz gerçek dosttuk. Bu konuşma üzerine kurnaz olan arkadaşı daha 
fazla dayanamaz mikrofonu eline alır ve başlar konuşmaya; 
Benim de bir zamanlar çok sevdiğim bir dostum vardı. 
İşlerim bozulduğunda kendisinden para istedim, bütün parasını bana verdi. 
Sonra ondan nişanlısını istedim, üzülerek nişanlısını da verdi. Nişanlısını 
istememin nedeni o kadının arkadaşıma layık olmamasıydı (Hayat kadınıydı) 
Kendisi çok saf olduğu için arkadaşımı o kadından bu 
şekilde kurtardım.İşleri bozulduğunda gelip benden iş 
istedi, Arkadaşımı kendi emrimde çalıştıramazdım, o yüzden iş vermedim. 
Günün birinde karşılaştığı yaşlı adam benim babamdı. Babam ölmek 
üzereydi, onu arkadaşımın yanına ben gönderdim ve mirasını ona ben bıraktırdım. Evine gelen dilenci kadın benim annemdi.Ona bakıp iyi yaşamasını sağlamak için gönderdim. Şu anda evlenmekte olduğu kız de benim kız kardeşim. Onu arkadaşımla evlenmesine ben ikna ettim. 

Dost Kara Günde Belli Olur

“Dost bazen minik bir kuş, bazen varolmayan sevgili, kimi zamanda saksıda bir çiçektir. Dostluk iyi yürek arasında akan bir nehir gibidir; gittiği yeride temizler, geldiği yeride. İyi dost kara günde belli olur. Bir tutam acıyla kıvrandığınız zaman, dostunuzun omuzları üzerine düşer gözyaşlarınız. Dost ikinciniz olmaktan şeref duyar.
DOSTUM; ÖNÜMDEN GİTME, SENİ İZLEMEYEBİLİRİM. ARKAMDANDA GELME YOL GÖSTEREMEYEBİLİRİM. YANIMDA YÜRÜ VE YALNIZCA DOSTUM KAL…

Kimi insanların hakiki dostları dört duvar arasında oluşan gölgeleridir. Kimileri için de en gerçek dost; iyi günde, kötü günde, yanıbaşlarında olan kişilerdir. Gerçek dost herşeyden önce güvenli ve dürüst olanlardır. Dürüstlük ilkesinden kopmayandır.

İşlerimizin kötü olduğu, üzüntülerimizin hat safhaya çıktığı kendimizi çok kötü hissetiğimiz o kara günlerde gelip “üzülme dostum buda gelir buda geçer, biz neleri atlatmadık” diyen kişiler asıl dostlarımızdır. Ve o zaman göreceksiniz ki “dost kara günde belli olur” Bu söz gerçekten de yerinde ve özünde söylenmiş bir sözdür diyeceksiniz…

Bilirmisiniz, her dostluğun gökyüzünde bir meleği varmış ve yeryüzünde biten her dostluk için o melek hüngür hüngür ağlarrmış. Ağaçlar, çiçekler, tarlalar o gözyaşlarıyla şükredermiş. Dostlar yanlışlarını anlayıp el ele bir sevgi bağı kuruncada gökyüzünü büyük bir kızılımsı renk kaplarmış. Evleri, arabaları, kuşları, insanları her şeyi bu güzel renk aydınlatırmış. Ve her şey bu renk için şükredermiş…

İşte gerçek dost buna denilir, benimde bir tek dileğim var arkadaşlar; gökyüzündeki meleğiniz umarım hiçbir zaman ağlamaz”

Dost Kara Günde Belli Olur

Dostlar insanların yeri geldiğinden ailesinden bile kişiye daha yakın olan en değerli varlıklardır. Sırlarımızı paylaştığımız, dertleştiğimiz, üzüntülü zamanlarımızda yanımızda olmalarına en çok ihtiyaç duyduğumuz kişilerdir.

İnsanlar dost olarak gördükleri kişilerin her zaman yakınlarında olmasını ister. Onlarla yaşadıkları en ufak tartışmalar bile günlerce üzülmelerine, sıkıntı duymalarına sebep olur. Hayatlarında çok büyük bir eksiklik hissederek mutsuz olurlar.

Hepimizin yaşamımız boyunca mutlu olduğu günler olduğu gibi sıkıntılar yaşadığımız zamanlarda vardır. “düşmez kalkmaz bir Allah” atasözünü hepimiz duymuşuzdur. İster maddi olsun, ister manevi olsun bu tür sıkıntılarımızda en yakınımızda olan dostlarımızın desteğine ihtiyaç duyarız. Onların yardımı ve bizi teselli edici sözleri dertlerimizi bir nebze olsun unutmamıza yardımcı olur. “dost kara günde belli olur atasözü” gerçek dostların sorun yokken, her şeyin yolunda olduğu zamanlarda bizimle birlikte olduğu gibi zor zamanlarda da yanımızda olduğunu ifade eder. Gerçek dostlar bizim sıkıntılı zamanlarımızda gözden kaybolan değil tam tersine dimdik yanımızda olan kişilerdir. Onlar böylesi zamanlarda adeta bir kutup yıldızı gibi bize doğru yolu göstermek için çaba harcarlar ve bizim sıkıntımızı kendi derdi gibi görerek ellerinden geleni yaparlar. Gerçek dostların arasında menfaate dayalı bir arkadaşlık olmaz. Çıkarları için bir kişiyle yakınlık kuranlar, sıkıntıya düştüğünde o kişiye ilk sırtını dönenler olur.

Dostlarını seçerken maddiyata ya da çıkarlarına göre hareket edenler gerçek manada bir dostluk kurmamışlardır. Hayat her zaman güllük gülistanlık geçmez. Güzel ve aydınlık günler olduğu gibi karanlık zamanlarda yaşanır. Böylesi zamanlarda “dost kara günde belli olurmuş” diyerek üzülmek istemiyorsak dostlarımızı iyi seçmeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Yorum

Cevap Ver