Dörtlük Nedir Hakkında Bilgi

Dörtlük Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dörtlük Nedir, Dörtlük Ne Anlama Gelir, Dörtlük Ne Demektir, Dörtlük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dörtlük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dörtlük Anlamı

Halk edebiyatında dört dizeden oluşan şiir birimi. Mânilerin dört dizeden oluşması, Türk şiirinin ana şiir biriminin dörtlük olduğuna ilişkin savların ortaya atılmasına neden olmuştur. Dörtlükler arasında vezin birliği yoktur. Farklı vezinlerde yazılabilir. Dörtlüklerin öteki dörtlüklerle kafiyeli olması da zorunlu değildir. Değişik biçimlerde kafiyelendirilebilirler. Bununla birlikte her dörtlük kendi içinde anlam bütünlüğü taşımalıdır. Her ne kadar serbest şiirin yaygınlaşmasıyla dörtlüklerin yapısında önemli değişiklikler olmuşsa da daha birçok şair şiirlerinde dörtlüklere yer vermektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Dörtlük Nedir Dörtlük ödev ara Dörtlük kelime anlamı Dörtlük sözlükte ara Dörtlük ansiklopedi bilgi bankası ara Dörtlük ne demek Dörtlük neye denir

Dörtlük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver