Dönence Nedir Hakkında Bilgi

Dönence Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dönence Nedir, Dönence Ne Anlama Gelir, Dönence Ne Demektir, Dönence Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dönence ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dönence Anlamı

Dünya üzerinde, güneş ışınlarının yılda ancak bir kez dik açıyla geldiği, 23 derece 27 dakikalık kuzey ve güney enleminden geçen sanal çemberlere verilen ad. Bunlardan güney yarım küredekine Oğlak dönencesi; kuzey yarım küredekine de Yengeç dönencesi adı verilir. Güneş ışınları her yıl 21 Haziranda Yengeç dönencesine; 21 Aralıkta Oğlak dönencesine dik gelir. Bu günler kuzey ve güney yarım kürelerde en uzun gece ve gündüzlerin yaşandığı günlerdir. Yengeç ve Oğlak dönenceleri, kuzey ve güney kutup daireleriyle birlikte yerküreyi beş ayrı iklim bölgesine böler. İki dönence arasında kalan bölge tropikal bölge adını alır.

Konu ile ilgili aramalar: Dönence Nedir Dönence ödev ara Dönence kelime anlamı Dönence sözlükte ara Dönence ansiklopedi bilgi bankası ara Dönence ne demek Dönence neye denir

Dönence ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver