Dondurma Faydaları, Dondurmanın Faydaları, Dondurmanın Sağlığa Faydaları

dondurmanın sağlığa yararları, dondurmanın yararları, ,

Dondurmanın faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yediden yetmişe yaz aylarının vazgeçilmez tatlısı olan dondurma, damak tadımızda bıraktığı eşşsiz lezzeti kadar sağlığımızada önemli katkılarda bulunmaktadır. Hem kalsiyum hem de fosfor bakımından zengin bir tatlı olan dondurmanın faydaları uzman kişilerce kanıtlandı ve aşırıya kaçılmadığı müddetçe her gün yenmesi tavsiye edildi.

Dondurmanın sağlığa faydaları

 

Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olması yönünden kemik gelişimine bir hayli katkı sağlayan dondurma, gelişim çağındaki çocuklara her gün kafi miktarda yedirilmelidir. Dondurmanın ihtiva ettiği kalsiyum ve fosforun yanı sıra magnezyum, potasyum, demir gibi mineraller bakımından da zengindir. Ayrıca A, B, C, D, E grubu vitaminleride dondurmada yer almakta ve sağlığımız için gerekli olan mineral ve vitaminleri günlük olarak dondurmadan karşılayabiliriz. Ayrıca diğer tatlılara göre dondurmada daha az kalori bulunmaktadır.

Uzmanların dondurmanın yararlarından bahsederken, sütün içinde bulunan kalsiyum ve fosforun dondurma yapımında daha bir yoğunlaştığını söylediler. Günlük yüz gramdan fazla dondurma yenmemesini de öneren uzmanlar, bu oranın aşılması durumunda kilo problemlerine yol açacağına da dikkat çektiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver