Domuz Gribi, Domuz Gribi Belirtileri, Domuz Gribi Hastalığı Belirtileri

domuz gribi hastalığı riski, domuz gribi hastalığı tedavisi, domuz gribi nedir, domuz gribi riski

Domuz gribi hastalığı yeniden döndü!

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Domuz gribi, 2009-2010 yılları arasında binlerce kişinin hayatını elinden almıştı. H1N1 virüsünden kaynaklanan domuz gribi Amerika’yı yeniden sardı. Bu kez H1N1 virüsü olarak değil H3N2 virüsünden kaynaklanan yeni bir domuz gribi olarak geri döndü. H3N2 virüsü genetik özelliklerini hem insandan hem de domuzlardan alıyor.

 

H3N2 virüsü Türkiye’de de artış gösteriyor. Bu virüsün 2009 yılındaki gibi pandemiye dönüşme riski büyük. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur, “Bu virüs önceki domuz gribine göre daha şiddetli ve daha uzun geçecektir. İnsanların bir an önce aşı vurdurmaları gerekir” dedi.

Özellikle risk grubundaki kişilerin bir an önce aşı vurdurmalarınıda da sözlerine ekleyen Badur, risk grubunda olanları şöyle sıraladı: “Diyabet sorunu olanlar, astım hastaları, kalp hastaları, böbrek hastaları, çocuklar ve 65 yaş üzerindeki kişiler risk taşıyor. Bu kişiler aşılarını ihmal etmemelidirler” dedi.

Aslında Badur saptanan H3N2 virüsüne domuz gribi demek için erkendir dedi. Şu anlık için yeni bir domuz gribinden bahsetmek için ellerinde yeterli veri olmadığını dile getiren Badur, 2009′da ki gibi bir pandemiye de dönüşebilir, yada mevsimler bir gripte olabilir diye konuştu. Henüz bir ölüm vakası gözlemlenmemiştir ama önlem almakta fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver