Dolu Nedir Hakkında Bilgi

Dolu Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dolu Nedir, Dolu Ne Anlama Gelir, Dolu Ne Demektir, Dolu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dolu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dolu Anlamı

Havada su buharının birden yoğunlaşıp katılaşmasından oluşan, türlü irilikte, buz parçaları biçiminde yere hızla düşen bir yağış türü. Dolu taneleri genellikle, bezelye ve fındık arasındaki büyüklüklerde yağar. Dolu, sıcak ve su buharı yüklü hava kütlelerinin birden yükselmesiyle oluşur ve yağışı ekinlere zarar verir.

Bir dolu tanesinin oluşumu, dolu tanesi çekirdeğinin cumuliform tipi bulut içinde gelişmesiyle başlar. Sonra bulutun alt bölgelerinde bulunan yağmur damlacığı bulut içerisindeki kuvvetli dikey-yukarı hareketlere katılır ve donma düzeyine ulaşınca hem donar hem de dış yüzeyi kar ya da buzla kaplanır. Yeniden aşağı düzeylere iner ve dış yüzeyi bu sefer yağmur damlacıklarıyla kaplanır. Bir kez daha yukarı çıkar ve yeniden donar ve bu işlem, dolu tanesinin ağırlığının bulut hareketlerine uymayacak büyüklüğe gelmesine kadar sürer. Sonunda dolu tanesi bulutu terk ederek düşmeye başlar. Dolu tanesinin sahip olduğu buz katmanlarının sayısı tanenin bulut içinde kaç tur attığının göstergesidir. Ayrıca, aşırı derecede soğumuş su damlalarının donması sırasında içerisinde hava kabarcıkları kaldığından dolu tanesinin rengi donuktur. Dolu tanesi bulutla yer arasında yol alırken soğan biçimini alır.

Konu ile ilgili aramalar: Dolu Nedir Dolu ödev ara Dolu kelime anlamı Dolu sözlükte ara Dolu ansiklopedi bilgi bankası ara Dolu ne demek Dolu neye denir

Dolu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver