Döküm Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Döküm Teknisyeni, Döküm Teknisyeni hakkında, Döküm Teknisyeni ile ilgili bilgi, Döküm Teknisyeni mesleği, Döküm Teknisyeni nasıl olunur, Döküm Teknisyeni olmak için, Döküm Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Döküm Teknisyeni özellikleri, Döküm Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Döküm Teknisyeni Görevleri
Dökümcülük, karmaşık ve ustalık gerektiren bir meslektir. Diğer endüstri dallarında olduğu gibi, istenen parçaların temiz, sağlam, gerekli özelliklerde ve ucuz elde edilmeleri temel amaçtır. Bunun için teknolojik gelişmelerle yeni yöntemler geliştirilmiş ve makineleşmeye gidilmiştir. Meslek elemanları çalıştıkları işyerlerine göre farklı alanlarda uzmanlaşsalar da genel olarak aşağıda belirtilen görevleri yerine getirirler. Kum kalıpları hazırlar ve döküme hazır hale getirir, Metal ve alaşımları teknolojik bilgilere göre ergitir, Ergitilmiş metali veya alaşımı daha önce hazırlanmış kalıplara döker, dökümü yapılan parçada, fazla kısımları temizler ve işlemeye hazır hale getirir. Kalıp kumu ile ilgili deneyleri yapar, dökülen parçaların malzeme muayenelerini yapar, meslekî gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Döküm Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Çeşitli makine parçaları modelleri, kurutma fırını, Ergitme ocakları, ocak tamir ve bakım araç-gereçleri, kalıpçı el ve meydan takımları, kum eleme makinesi, kum hazırlama ve tavlama makineleri, kalıplama makineleri, Maça yapma makineleri, kalıp bozma makineleri, körük, hava kompresörü, iş temizleme makineleri, Metal analiz cihazları, kum deneyleri laboratuar araç-gereçleri, tahribatlı muayene cihazları, tahribatsız muayene cihazları, Ağırlık ölçme aletleri, metal ve alaşımlar, Sıcaklık ölçüm cihazları, Su üfleyicisi, kaldırma ve taşıma donanımı, taşıma potası, Ergitme potası, Maça kumu ve bağlayıcıları-sertleştiricileri, Kalıp kumu, Kalıplama dereceleri, Basınçlı döküm makineleri, savurma döküm makineleri.

 

Döküm Teknisyeni Özellikleri
Döküm teknisyeni olmak isteyenlerin; Dikkatli, temiz ve titiz çalışma alışkanlığına sahip, el ve gözü eşgüdümle kullanabilen, ekip çalışmasına yatkın, bedence sağlam ve güçlü, uzun süre ayakta çalışabilen Kimseler olmaları gerekir. Ruhsal ve bedensel açıdan % 50′yi aşan özrü olanlar ile kronik bronşit, akciğer tüberkülozu ve kalp rahatsızlıkları olanlar bu meslekte çalışamazlar.

 

Döküm Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi, Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının Metalurji Teknolojisi alanı Döküm dalında verilmektedir. Yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Döküm Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır.

 

Döküm Teknisyeni Çalışma Alanları
Döküm teknisyenleri fabrikalarda, dökümhanelerde ve büyük endüstri işletmelerinde çalışabilirler. İş bulma olanakları sanayileşme ile doğru orantılıdır. Oldukça karmaşık, yorucu ve ustalık isteyen bir iş olan dökümcülük alanında nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç vardır.

 

Döküm Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Metalurji Teknolojisi” alanı Döküm dalından mezun olanlar istedikleri takdirde, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santraları, Radyo ve Televizyon Tekniği, Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Endüstriyel Kalıpçılık, Enerji, Gemi Makineleri, Gemi Makineleri İşletme, Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikerliği, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Ses Teknolojisi, Lastik-Plastik, Petrol Sondajı ve Üretimi, Sondajcılık, Plastik Teknolojisi, Rafineri ve Petrokimya, Selüloz ve Kâğıt Teknolojisi, Selüloz ve Kâğıtçılık, Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık, Şeker Teknolojisi, Tarımsal Laboratuar, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Yağ Endüstrisi, Yalıtım Teknolojisi, Tarım Alet ve Makineleri, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi, Döküm, Makine, Metalografi ve Malzeme Muayenesi ile Metalurji Malzeme önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı olmaları ve Döküm Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Kendi işyerlerini kuranlar, girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver