Döküm Nedir Hakkında Bilgi

Döküm Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Döküm Nedir, Döküm Ne Anlama Gelir, Döküm Ne Demektir, Döküm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Döküm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Döküm Anlamı

Sıvı hammaddenin bir kalıba dökülmesiyle istenen biçimde nesneler elde etme işi. Kalıp ya içinde dökülecek parça biçiminde boşluk kalmak üzere işlenmiş bir katıdan (metal) ya da içinde böyle bir boşluk oluşturulabilecek bir gereçten (kum, alçı) yapılır. Bu tür gereçlerin içinde, dökülecek parçanın modeli (ağaç, mum) ile gerekli boşluk oluşturulur ve hammadde (çeşitli alaşımlar, fiberglas, plastik, çelik vb.) kalıpta açılan deliklerden bu boşluğa akıtılarak döküm yapılır.

Kimi dökümlerde model ya da kalıp ancak bir kez kullanılabilir ve döküm sonucunda bozulur. Özellikle boru yapımında ve kuyumculuk gibi hassas işlerde kullanılan santrifüj döküm tekniğinde, hammadde, hızla dönmekte olan bir kalıba dökülür. Çubuk ve levha üretiminde kullanılan sürekli döküm tekniğinde, hammadde suyla soğutulan açık uçlu kalıplara dökülür. Kalıbın her döküm sonunda bozulduğu tekniklerden en önemlisi kum dökümdür. Bu teknikte, hammadde, iki kum kalıp arasında modelin oluşturduğu boşluğa akıtılarak katılaşması beklenir. Daha sonra üst kalıp kaldırılarak, dökülmüş parça kumdan çıkarılır. Bu teknik ucuz ve kolaydır. Ancak dökülen parçaları kesin ölçüye getirmek için işlemek gerekir. Oysa metal kalıplara daha hassas ve daha pürüzsüz döküm yapılabilir. Plastik hammadde ise çoğunlukla metal kalıplara bir memeden püskürtülerek (enjeksiyon döküm) yapılır.

Konu ile ilgili aramalar: Döküm Nedir Döküm ödev ara Döküm kelime anlamı Döküm sözlükte ara Döküm ansiklopedi bilgi bankası ara Döküm ne demek Döküm neye denir

Döküm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver