Doğumun Başlaması

DOĞUMUN BAŞLAYIŞI

Gerçek doğumun başlangıcı aşağıda görülen üç belirtinin biriyle veya birkaçıyla anlaşılır:

Sponsorlu Bağlantılar

Doğumun Başladığının Belirtileri
1) Acılı olabilen düzenli, ritmik kasılmaların başlaması.

2) Az miktarda kanlı, yapışkan mukusun vajinadan geçişi (gösteri).

3) Vajinadan sıvı fışkırması. Bu amniyotik torbayı oluşturan zarın yırtılmasına bağlıdır.

gebelikte doğumun başlaması bebeğin doğumunun başlangıcı gösteri nedir
Düzenli ve acılı kasılmalar

Hamileliğin son haftalarında sahte doğum sancıları görülürse hasta gerçek doğum başladığı zaman kasılmaların karakterindeki değişikliği fark edebilir. Sahte doğum sancılanrıgörülmemişse hasta kasılmaların karakterinden bunun gerçek doğum olup olmadığını saptayacaktır. Gerçek doğum kasılmaları başlangıçta 30 saniye kadar sürer, sonra düzenli aralıklarla 15 ile 20 dakikada bir olur. Kasılma sırasında rahmin sertleştiği hissedilebilir ve yalnızca arkada ya da doğum ilerledikçe böğürlerden karına yansıyan hafif bir ağrı duyulur. Aslında kural olarak sırt ağrısı ne kadar az olursa doğum o kadar başarılıdır. Ağrı ani bir sancıyla başlar, doruğa erişir ve bütünüyle yok olmak üzere azalır. Birçok kadına göre şiddetli bir aybaşı krampı gibidir.

Doğum ilerledikçe kasılmaların süresi 30 saniyeden 90 saniyeye çıkar; kasılmalar arasındaki süre 20 dakikadan üç veya beş dakikaya iner ve kasılmaların yoğunluğu artar, o nedenle hamile ağrı kesici ilaçlara gerek duyabilir.

Genel olarak, kasılmalar düzenliyse ve 10 dakikalık aralıklarla meydana geliyorsa hasta hastaneye gitmelidir, fakat tabiî bu genel açıdan söylenmektedir, bireyler bu gereksemeyi daha sonra veya daha önce de duyabilir.

Gösteri

Kanla karışık mukusun dışarı atılmasıyla birlikte veya ardından acılı kasılmalar başlar, ya da mukusun dışa atılması kasılmaları izler. Hamileliğin ilk devrelerinde rahim boynu kanalını doldurmuş olan mukusun tıkacı yerinden çıkartılır, meydana gelen olaydır bu. Nedeni rahim kasılmalarının rahim boynunu sıkıştırması ve doğumun başlangıcında onu büyütmesidir. Kanla karışık mukusun dışa atılmasına gösteri adı verilir ve bu görüldükten 24 saat sonra doğum başlar.

Zarların kopması

Bazı durumlarda vajinadan ani bir sıvı fışkırması doğumun habercisidir. Bu, rahim kapsamında olan ve içinde bebeğin büyüdüğü amniyotik torbanın zarlarının ani yırtılmasıyla meydana gelir. Bu olay doğumdan önce veya doğum sırasında olur. Her iki şekilde de hasta gecikmeden hastaneye gitmelidir; Böylece muayene edilebilir, arada sırada acele yardımı gerektirecek sorunlar ortaya çıkmaktadır. Genel olarak zarların ani yırtılışından bir-kaç saat sonra doğum başlar. 12 ila 24 saat içinde doğum başlamazsa, hamilelik de sınırına erişmişse doktor oksitokin adlı bir ilacı, doğumun başlamasını hızlandırmak için kol damarına iğneyle verir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver