Doğumdan Sonraki İlk Günler

DOĞUM SONRASI BAKIM

Doğumdan hemen sonraki ilk günler hiç beklemediğiniz sürprizler ve duygularla dolu olur. İlk günlerde büyük bir değişikliğe uyum sağlama döneminden geçtiğinizi unutmayın. Bundan sonra gebe olmamaya, bakılacak bir bebek sahibi olmaya, hayatınızda ki yeni gerilimlerle baş etmeye duygusal, fiziksel ve pratik yönden alışma dönemi her kadında değişiklik gösterir. Bebeğinizin doğumundan sonra birkaç gün, çoğunlukla birbiriyle çelişen duygulara kapılırsınız. Kuşku duyabilir; biraz üzgün ve sıkıntılı olabilirsiniz. Acaba iyi bir anne olur muyum diye düşünerek kaygı duyabilir, kimi zaman da büyük bir sevince, coşkuya kapılabilirsiniz. Bu duygulara yeni doğum yapmış tüm anneler kapılır. Tüm annelerin bu duygulara sahip olduğunu, pek çok annenin kolayca üstesinden gelebileceğini, sizin de üstesinden gelebileceğinizi, duygularınıza hakim olmanın her zaman elinizde olmadığını bilmek size cesaretlendirecektir. Bu duygular daha çok bedeninizde ortaya çıkan büyük hormonal değişimler (kandaki yüksek dişilik ve gebelik hormonu düzeyleri birdenbire yüzde hatta binde birine düşer. Bu düşüşten ruhsal dengeniz ve duygularınız etkilenir) ve bedeninizin normale dönmesini sağlayan fiziksel değişikliklerle alakalıdır.

doğumdan sonraki zamanlar doğum sonrası ilk günler
DOĞUMDAN SONRASI İLK GÜNLER

Sponsorlu Bağlantılar

Bu dönemde sizi en çok duygularınız ilgilendirecektir, önce her şey olup bittiği, her şeyi atlattığınız için, yeni bir bebeğiniz ve eskisine göre dümdüz bir karnınız olduğu için rahatlık duyarsınız. Daha sonra beklenen büyük olayın sona erdiğini, geleceğinizin üzerinde kocaman bir soru işareti bulunduğunu düşünüp üzüntü duyabilir, içinize kapanabilirsiniz. Dahası analık duygularının sizi kaplamasını bekler, buna benzer bir şey duymayabilirsiniz. Bunların tümü çok normaldir. Kadınların çoğu, sorulduğu zaman, yeni doğan bebeklerine karşı insanın savunmasız bir minik yaratığa duyacağı duygudan fazlasma sahip olmadıklarını söylerler; henüz hiçbir bağ, akrabalık, yakınlık duygusu yoktur. Analık içgüdüsünün yokluğu anormal ya da yetersiz olduğunuzu düşünmenize neden olur. Tabii, ikisi de gerçek değildir. Hormonlarınızda bulunan anne sevgisi doğumdan sonra üçüncü gün artar (daha önce de bulunabilir ama genellikle üçün cü gün bebeğinize karşı büyük bir sevgi duyarsınız). Bunun nedeni anne sevgisinin süt vermeyle paralel gelişmesi, süt salgısı refleksini uyanduan oksitosin hormonunun salgılanmasıyla aynı zamanda ortaya çıkmasıdır. Bu sevgiyi ilk günlerde duyamazsanız üzülmeyin. Sütle birlikte gelmesini bekleyin. Sütünüz hiç gelmezse bile anne sevgisi beklenen zamanda ortaya çıkacaktır.

Vücudunuzda beliren değişikliklerin ayrımına varacaksınız. Doğumdan sonraki üç gün şiddetli arka ağrıları ve uterus krampları olacaktır. Bu kramplar doğumdan sonra uterusun eski boyuna dönmesi için kasılması sonucu ortaya çıkar ve normaldir. Genellikle her kramp birkaç dakika sürer. Çok sık, şiddetli ve uzun kramplar oluyorsa doktorunuzdan ağrıları hafifletecek bir ilaç isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver