Doğum Psikolojisi

DOĞUM

Normal, sağlıklı bir kadının normal sağlıklı bir bebek doğurması doğal bir süreçtir ve anne rahatsa, çevresindekilerden destek görüyorsa doğal olarak, kendi kendine, müdahale olmadan yürüyebilir. Doğum ancak bu koşullar biraraya geldiğinde doğal olabilir. Kadın çocuğunu doğal yollarla doğurmaya pek niyetli değilse işler zorlaşınca vazgeçebilir.

doğum psikolojisi doğum korkuları
Tümüyle ağrısız doğum yoktur. Bu, biraz da kadının ağrı eşiğine bağlıdır. Kimi kadınlar ağrıya öbür lerinden daha fazla dadanabilir. Bunlar çocuklarını doğal olarak doğurmak ve doğumu denetleyebilmek için anestetik ya da ağrı kesici kullanmadan ağrı çekebilir.

En güçlü kadın bile çevresindekilerden, özellikle eşinden anlayış, cesaret ve destek görürse doğum süreci daha kısa, az ağrılı ve rahat geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Gevşeyerek, duyduğunuz acıyı büyük oranda azaltabilirdiniz. Antenatal muayenelerde bunu iki biçimde yapmanız söylenecektir: Birincisi kocakarı masalları, yanlış bilgilerden ve yersiz kuşkulardan kurtulup kendinize güven duyarak doğuma gitmenizi sağlayacak bilgiler edinerek; ikincisi doğum sırasında kaslarınızın gevşemesini ve ağrıyı azaltmak için düzenli ve derin soluk almanızı sağlayacak egzersizler yaparak.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver