doğum kontrol hapları kilo aldırırmı zayıflatır mı Hakkında Bilgi

Aşağıda doğum kontrol hapları kilo aldırırmı zayıflatır mı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

doğum kontrol hapları kilo aldırırmı zayıflatır mı

Doğum Kontrol Hapı ve Kilo Alma

Doğum kontrol haplarının temelinde bulundan kontraseptifler , kadınlar tarafından istenmeyen gebeliği önlemek için kullanılır. Kontraseptifler başlıca doğal kadın hormonlarının sentetik versiyonu olan östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Öncelikli fonksiyonları yumurtlamayı önlemektir. Hap rahim ağzına ve etrafına gelen spermleri önlemek için serviks etrafında mukus kalınlaşması sağlar. Hap olarak hormonların bazen rahim duvarına eklenmesi yumurta için zordur.

İstenmeyen hamilelikleri önlemek için doğum kontrol hapı kullanan birçok kadın mutlu fakat kilo alma ve sıvı sorunu nedeniyle zorluklar yaşıyorlar. Evet, bu bazı kadınların kilo almasına neden olmamıştır fakat bütün kadınlar için geçerli değildir.

Doğum kontrol hapları ile ne kadar kilo almak mümkün?

Genellikle, yüksek dozda östrojen bulunduran (30 mcgm’den fazla) doğum kontrol haplarının Depo Provera gibi enjeksiyonlarının fazla kiloya neden olduğu ileri sürülmektedir. Araştırmalarda yüksek dozda doğum kontrol hapı kullanan kadınların 1 yılda 5.3 Ib kilo aldığı bu kadınlardan Depo Provera alanların ise 6.6 Ib(2.2 kg) kilo aldığı ortaya çıktı.
Ayrıca, düşük östrojen bazlı haplar(30 mcgm ya da daha az) üzerindeki son çalışmalar bir yıl boyunca devam ettiği taktirde aşırı kilo aşırı kilo kaybına ve hiçbir değişikliğe neden olmadığı da görülmüştür.

Doğum kontrol hapları ödem ve sıvı birikmesine neden olabilir mi?

Östrojenin yüksek dozda bulunduğu özellikle 50 mcgm ya da daha fazla içeren haplar azımsanmayacak derecede sıvı birikimine neden olabilir.Yüksek dozlardaki östrojen böbrekleri uyaran renin-anjiyotensin maddesi nedeniyle sıvı birikimine neden olur ve biriken sıvıdaki sodyum(tuz) kilo almasına sebep olur. Farklı düzeylerdeki östrojen bazlı haplar üzerindeki araştırmalar 20 mcgm östrojen bulunan hapların kilo kaybına, 50 mcgm içeren hapların kilo alımına ve 30 mcgm içeren hapların normal seyirde devam ettiği ortaya çıkmıştır.
//

Doğum kontrol hapları iştah arttırır mı?

Yüksek dozda hapın insülin üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu uzun zamandır belirtilmiştir. Hatta son yıllarda yapılan araştırmalar hapın mevcut insülin seviyesini yükselttiğini göstermiştir. İnsülin yükseldiğinde karbonhidrat tepkisi oluşur ve bütün enerji yağ hücrelerine dönüşür.

Tüm kadınların insülin direnci farklıdır bu nedenle kadınlar kullandıkları konsperatiflere göre kilo alırlar. Metabolizmasında anormal glikoz eğilimi olanlar kendi kilolarında kalırlar. Oral Konsperatif alımından sonra kadında kilo artışı varsa ve başka bir değişiklik yoksa hemen insülin direncini ölçtürmelidir.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve bir yılda %5 oranında kilo artışınız varsa bu insülin direnci ya da anormal glukoz metabolizmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Sağlığınız için profesyonel bir düşük karbonhidrat diyetine uymaya ihtiyacınız var çünkü yüksek şeker içeren yiyecekler kilo kontrolünüzü zorlaştıracaktır.
Haplar tarafından kilo alımına neden olan başka mekanizmalar var mı?

Hap ile ilgili bir çalışmada progestin, desogestrel ve az östrojen içeren hapın norethindrone içerene göre daha az kilo artışı sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu özel progestin insülin direncinin artmasıyla kilo artışında role sahiptir. Ya da daha az kilo alımında düşük östrojen ve progestinin daha çok kombinasyonu olabilir. Şuanda desogestrel ve progestin olarak Desogen ® ve Ortho-CEPT ® hap pazarlanmaktadır.
//

Araştırmalar doğum kontrol hapının kilodaki etkisinin az olduğunu göstermiştir. Daha çok göğüs, kalça ve uyluk bölgelerinde genişleme olduğu iddia edilmektedir. Hormonun yağ hücrelerini büyütmediği sayılarını arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Nadiren de olsa bu ağırlık kas olarak ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda erkek hormonu etkisi de görülmektedir. Bu yan etki zamanla ya da aynaya bakarak görülebilecek gibi değildir. Düşük dozda almak etkiyi azaltabilir ama önemli lekelerle karşılaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver