Doğum Kontrol Hapı İle Hamile Kalınırmı, Doğum Kontrol Hapları, Doğum Kontrol Hapları Zararlımıdır

doğum kontrol haplarının yan etkileri, doğum kontrol haplarının zararı varmı, doğum kontrol haplarının zararları, doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrol hapları kısır bırakırmı düşüncelerine kapılanlara cevap burada yer almakta

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde yirmibeşi aşkın birbirinden farklı doğum kontrol hapı vardır. Bu haplar doz ve içerdikleri sentetik östrojen ve progestin tipiyle birbirlerinden ayrılırlar. Kaldı ki, günümüzdeki doğum kontrol haplarının hepsi kombine bileşimlerdir, yani tüm haplarda hem östrojen, hem de progestin vardır. Ve doğum kontrol hapları en çok gebelikten korunma yolu olarak, ve aynı zamanda genç kızlarda bile olan, kadın hastalıkları içinde doktor tavsiyesi üzerine kullanılır. Fakat her dağum kontrol hapı kişide farklı gözlemler yaratır. Bende doğum kontrol hapı kullanıcısı olarak sizlere ( yasmin’i ) tavsiye ediyorum. Ve doğum kontrol hapları hakkın da bilmek isteyeceğiniz önemli makaleleri sizlere sunuyoruz…

 

 

Doğum Kontrol Hapları Kısır Bırakır Mı?

Uzmanlar, kadınları istenmeyen gebeliklerden koruyan doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu savının doğru olmadığını belirtiyor. Bu hapı kullanan kadınlar, yüzde 50 oranında yumurtalık kanserinden korunuyor. Ayrıca ilaç almayı bırakınca da rahatlıkla hamile kalıyor.

Yumurtlama sancısı için doğum kontrol hapı kullanılmalı mı?

“Doğum kontrol hapları kısırlık yapar” lafı doğru değildir. Ayrıca doğum kontrol haplarının kullananlarda daha sonraki senelerde gebelik şansı artmaktadır. Doğum kontrol haplarını kullandığınız sürece gebelik olmaz, bebek istiyorsanız ve başka da bir sorununuz yoksa ilacı kesip gebe kalabilirsiniz.

3-4 yıl gibi uzun süreler ilaç kullanmak sorun yaratır mı?

Doğum kontrol hapları uzman bir doktor kontrolünde kullanılırsa bir sakıncası olmaz. Hatta çok önemli bir yararı da olabilir. O da, doğum kontrol haplarının yumurtalık kanserinden yüzde 50’den fazla bir oranda korumuş olmasıdır. Doğum kontrol haplarını Bıraktıktan sonra da gebe kalmanızı engelleyecek başka bir problem yoksa tekrar hamile kalabilirsiniz.

Korunmuyoruz ama çocuğumuz olmuyor. Neden olabilir?

İdrar yolu enfeksiyonlarında enfeksiyon sadece idrar yollarında kalırsa, çocuğun olmasını engellemeyecektir. Fakat idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla (özellikle uzun süren vakalarda) genital organları da etkileyebilir ve gebelik şansı belki o zaman azalabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver