Dizanteri Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Dizanteri Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Dizanteri Nedir, Dizanteri Ne Anlama Gelir, Dizanteri Ne Demektir, Dizanteri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Dizanteri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Dizanteri Anlamı

Bağırsaklarda görülen bir hastalık. Bu hastalığa bir bakteri (Shigella dysenteriae) ve bir hücrelilerden bir tür amip (Entomoeba hystolytica) yol açar. Bu canlılar bağırsak epiteline zarar verir ve işleyişine engel olurlar. Bu hastalığa yakalananlarda ishal, karın krampları, ateş ve hâlsizlik gözlenir.

Parazitlerin bulaşması besin, dışkı, tırnak altı kirleri ve sineklerle olabilir. Korunmak için tuvalet temizliğine önem verilmeli, meyve ve sebze gibi besinler tüketilmeden önce yıkanmalıdır. Yıkanması olanaksız besinlerin paketlenmiş olanları yeğlenmelidir. Bu hastalık kolayca bulaşıp salgınlara yol açabilir. Bu nedenle, okul gibi kalabalık yerlerdeki tuvaletlerin temizliği önemlidir. Kanalizasyon sisteminin yetersiz olduğu yerleşim yerlerinde hastalık riski fazladır.

Konu ile ilgili aramalar: Dizanteri Nedir Dizanteri ödev ara Dizanteri kelime anlamı Dizanteri sözlükte ara Dizanteri ansiklopedi bilgi bankası ara Dizanteri ne demek Dizanteri neye denir

Dizanteri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver