Diyot Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Diyot Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Diyot Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır, Diyotun Çalışma Pirensibi
kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Diyot Nedir, Diyot Ne Anlama Gelir, Diyot Ne Demektir, Diyot Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Diyot ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diyot Anlamı

İki elektrotlu ve genellikle doğrultucu olarak kullanılan elektronik aygıt. Diyotlar, voltaj karakteristiklerine bağlı olarak kullanılırlar. Yarı iletken diyotlar akımı bir yönde geçirir ve uçlarındaki gerilim arttıkça akım şiddeti üstel olarak artar. Ters yönde uygulanan gerilim ise ancak çok küçük bir sızıntı akımının geçmesine yol açar ve gerilim artırıldığında diyot bozulur.

Diyotun üstel bir akım karakteristiği olmasından dolayı uçları arasındaki voltaj hemen hemen sabit kalırken, geçirdiği akım şiddeti epeyce değişebilmektedir. Bu özelliği, diyotun pratik devrelerde kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Akım şiddeti 10 miliamperken tipik bir diyot voltajı 0,7 volttur.

Diyotun basit adaptörlerden transistörlü entegre mantık devrelerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Diyot Nedir Diyot ödev ara Diyot kelime anlamı Diyot sözlükte ara Diyot ansiklopedi bilgi bankası ara Diyot ne demek Diyot neye denir

Diyot ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver