Diyetle Selülit Tedavi Edilir Mi, Rejim Yaparak Selülit Geçer Mi, Rejimle Selülit Geçer Mi

selülit diyet yaparak geçer mi, selülit nasıl geçer, selülit tedavisi için, selülitten diyetle kurtulunur mu

Selülit diyetle geçer mi?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Derinin alt tabakasında bulunan yağ dokusunun etrafında husule gelen, deri üstünde portakal gibi pütürlü bir şekilde göze çarpan ve bilhassa kadınlarda sıkça oluşan bir problem olan selülit diyet yaparak geçer mi? Kadınların korkulu rüyası olarak tabir edilen selülitten kurtulmak için rejim yapmak yeterli olur mu? Hormonal bozukluktan, genetik faktörlerden, stres ve duruş bozuklukları ile ortaya çıkan selülitten diyetle kurtulunur mu işte tüm soruların cevapları…


Uzmanlar selülittin oluşmasını önlemek için düzenli ve sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamakta ve selülitin sadece kilolu olan kişilerde ortaya çıktığı düşüncesinin de yanlış olduğunu söylemekteler. Zayıflayarak selülitlerden kurtulacağınızı düşünüyorsanız, bu düşüncenizde de yanılıyorsunuz. Çünkü zayıflamak tek başına selülit tedavisi için yeterli değildir. Özellikle uygulanan şok diyetler selülitleri daha da tetikleyebilir.

Diyetin tek başına selülit tedavisi için yeterli olmadığını az önce söylemiştik. Peki diyetle birlikte ne yapılırsa selülitlerden kurtuluruz?

Öncelikle selülitin tetiklenmesini sağlayan besinleri tüketmemeye çalışacak ve de selülit oluşumunda etkisi bulunan davranışlardan uzak duracaksınız. Nedir bu selüliti tetikleyen davranışlar?

Bacak bacak üstüne atma, yüksek topuklu ayakkabı giyme ve yanlış oturma pozisyonları selüliti tetikleyen davranışlar olurken; fastfood tarzı besinler, yüksek miktarda tuz ihtiva eden besinler, mayonez, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri, yağda kavurma ve kızartmada selüliti tetikleyen besinlerdir. Alkol ve sigara da selüliti oluşumunda etkilidir.

Düzenli egzersiz yapmak, bol bol su tüketmek, selüliti tetikleyen gıdalardan uzak durup sağlıklı ve düzenli beslenmeye önem vermek, sebze ve meyveleri bol bol tüketmek, lif oranı yüksek olan gıdalara yönelmek selüliti azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver