Diyetin Altın Kuralları Nelerdir?

DİYET YAPMANIN GENEL KURALLARI:

Diyet, kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve düzene sokmasıdır diyebiliriz. Eğer beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeden diyet yapmaya çalışırsak sonucunda mutlaka başarısız olacağımızı bilmemiz gerekiyor.

Genel bilinen bir kural vardır. “Üç beyazdan uzak durun” derler. Beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeye ilk olarak hayatımızdan şekeri azaltarak başlamalıyız. Üç beyaz dediğimiz un, şeker ve tuzdan uzak durmamız gerekir.

Tuz, vücutta su tutumuna neden olduğundan tuzu azaltmak gerekir. Un ve undan yapılan unlu mamüllerin tamamını beslenmemizden çıkarmak anlamına geliyor. Bunlara örnek verecek olursak beyaz ekmek, simit, poğaça gibi yiyecekleri sayabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Tabi tamamını beslenmemizden çıkarmak gerekir derken hiç ekmek, makarna, pilav yiyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Zaten zayıflama diyetleri de bunları kısıtlı olmak kaydıyla içerir.

Azar azar sık sık beslenme:

Porsiyonlarımızı düzenlemek, bilhassa sık sık ve azar azar beslenmek önemlidir. Bunun nedeni metabolizmanın hızlanmasını sağlayan en büyük faktör azar azar, sık sık beslenmektir.

Yediğimiz yiyeceklerin kalorisine de dikkat etmemiz gereklidir ama bunun yanısıra porsiyonları azaltmak en önemli hususlardan biridir. Porsiyonları küçülttüğümüzde daha az enerji almış oluruz.

Kalori hesaplamayı kendinizde bir saplantı haline sokmayın:

Yediğimiz yiyeceklerin kalorisini hesaplamayı bir saplantı haline dönüştürmememiz gerekir. Yenilen tüm yiyeceklerin kalorisini hesaplamak doğru bir davranış değildir. Bu bizi takıntılı bir kişi haline getirebilir.

Uzmanlar tarafından verilen diyette ve değişimlerde, hangi besinin hangisiyle değişebileceğini diyetisyenimiz bize gösterdiği için bizim neyi ne kadar alabileceğimiz ve bunlardan kaç kalori alacağımızı diyetisyenimiz zaten hesaplanmıştır.

Diyetisyene gitmeden, internetten, gazetelerden, kitaplardan ya da başka yollarla yiyeceklerin kalorilerini öğrendiysek, bunlara göre kalorilerini hesaplayarak da enerji kısıtlaması yaparak da zayıflayabiliriz. Fakat yinede sağlıklı şekilde zayıflamak için bir uzman tarafından yönlendirilmek ve önerilerine sadık kalmak gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver