Diyet Sonrası Yine Kilo Almak, Fazla Kilolar, Fazla Kiloları Atabilmek İçin

verdiğim kiloları yeniden alıyorum nedeni, verilen kiloları neden yine alıyorum, verilen kiloları yeniden almak,

Kilo Verdikten Sonra Neden Tekrar Geri Alıyorum

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok insanın sıkıntılarından biride kilolarıdır. Fazla kilolarını vermek için, bir çok yötem uygularlar, diyetler vede sporlar gibi. Lakim bir çok insan verdiği kilolarının hızla yeniden almaya başlar? Verilen kiloları tekrardan almanın ve hatta fazlasıyla almanın nedenini merak ediyomusunuz? Merakınızı gidermek için, makalemizi sonuna kadar okumalısınız…

Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, bir sorun var demektir. Kilo koruma dönemlerinde bir veya iki kilogramlık artış, beklenen bir durumdur. Daha fazla kilo artışı yaşanmış ise, bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Test yaptırmak şart!

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Oya Yüksek, kaybedilen kiloların neden geri alındığını şu sözlerle açıkladı: “Zayıflama programına başlamadan önce bazı hormon testleri yapılmalıdır. Hormonlardaki herhangi bir sorun, kısa sürede kilo kaybı sağlamada bir problem oluşturmasa bile, ileriki dönemde kilonun kolay kazanılmasını sağlar.” Yüksek, yapılan başlıca diyet hatalarını ise şöyle sıraladı:

Başlıca diyet hataları

1- Çok düşük kalorili diyetler yapmak: Her vücudun belli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Şok diyetler, kısa süreli kilo kaybı sağlasa bile sonradan kilo almayı hızlandırır.

2- İdeal kilonun da altına inmeye çalışmak: Cinsiyete, boya ve yaşa bağlı olarak herkesin sahip olması gereken bir ideal kilo vardır. Bu kilonun altına düşülmeye çalışıldığında vücut direnç göstermeye başlar ve koruma dönemlerinde hızlı bir kilo artışı gözlenebilir.

3- Yoyo etkisi: Yoyo etkisi, kilo verip tekrar alma döngüsüdür. Bu, sürekli tekrarlandığında metabolizmayı yavaşlatıcı etki gösterir.

4- Yeme davranışlarının uzun süreli değiştirilememesi: Yeme davranışlarının psikolojik nedenleri zayıflama programına başlanırken mutlaka araştırılmalıdır. Bu problemler çözülmediği sürece, kilo artışı tekrar kendini gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver