Diyaliz Nedir Hakkında Bilgi

Diyaliz Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Diyaliz Nedir, Diyaliz Ne Anlama Gelir, Diyaliz Ne Demektir, Diyaliz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Diyaliz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diyaliz Anlamı

Tıpta, böbrekleri iyi çalışmayan bir hastanın kanının alınarak temizlendikten sonra yeniden dolaşıma verilmesini kapsayan işlem. Hemodiyaliz, kan diyalizi ya da böbrek diyalizi olarak da bilinir. Tedavi amacıyla ilk kez 1945′te kullanılan diyaliz, kronik böbrek yetmezliği olanlarda ya da aspirin, bromür gibi maddelerle zehirlenmelerde aksayan böbrek işlevlerini yerine getirir.

Diyalizde yarı geçirgen gözenekli bir zarla birbirinden ayrılan iki sıvının içerdiği maddelerden gözeneklerden geçebilecek kadar küçük olanları bir yandan öbürüne geçer. Böylece zarın bir yanındaki kanda bulunan çözünmüş maddeler (inorganik tuzlar gibi) zarın öbür yanında yer alan steril bir çözeltiye geçer.

Konu ile ilgili aramalar: Diyaliz Nedir Diyaliz ödev ara Diyaliz kelime anlamı Diyaliz sözlükte ara Diyaliz ansiklopedi bilgi bankası ara Diyaliz ne demek Diyaliz neye denir

Diyaliz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver