Diyabet Hastalığı, Diyabet Hastalığı Nasıl Oluşur, Diyabet Hastalığı Nedenleri

diyabet nasıl oluşur, diyabet neden olur, diyabet nedenleri, diyabet nedenleri nelerdir

Diyabet hastalığı nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İnsülinin salgılanmasının gereken nitelikte olmaması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olan diyabetin altında yatan daha birçok faktör bulunmakta ve her biri diyabetin görülme riskini arttırarak yaşam kalitesinde bozulmalar meydana getirmektedir. Peki diyabetin görülme riskini arttıran ve bu kadar yayılmasına sebep olan bu faktörler nelerdir?

 

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin görülmesinde birçok neden vardır. Halk arasındaki söylentilerin bir çoğunun bilimsel dayanağı olmadığına dikkat çeken uzmanlar; diyabetin nedenleri olarak; genetik, enfeksiyon, çevresel, stres ve ikincil diyabeti öne sürdüler.

 

Diyabet nedenleri

 

Genetik faktörler: Adından da anlaşıldığı gibi ailesinde diyabet hastası olan kişilerin, diyabete yakalanması yüksek bir ihtimaldir.
Enfeksiyon: Öksürük ve soğuk algınlığı gibi sağlık problemlerinin sıkça görüldüğü dönemlerde, çocukların ve gençlerin diyabete yakalanma riski oldukça yüksektir.
Çevresel nedenler: Dengesiz beslenme ve kilo fazlalıkları Tip 2 diyabeti tetiklemektedir. Uzmanlar, yaşam tarzında yapılan değişikliklerin diyabete yakalanma nedeni olarak öne sürmektedir. Yemek yeme alışkanlığının birden bire değişmesi vücudu diyabete meyilli hale getirir.
İkincil diyabet: Pankreas hastalıklarından dolayı diyabet riski artmaktadır. Özellikle fazla alkol tüketiminden ötürü pankreasın zarar görmesi durumunda da diyabet ortaya çıkabilir.
Stres: Stres dolaylı olarak diyabeti etkilemektedir. Bazı kişiler stresten dolayı yemek yeme alışkanlıklarında değişiklik yaptıkları için diyabete yakalanırlar. Stresten dolayı düzensiz olarak çok yemek yemek yada az yemek diyabet nedenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver