Diyabet Belirtileri, Diyabet Hastalığı Belirtileri, Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir

diyabetin belirtileri, Şeker (diyabet) belirtileri, Şeker Hastalığı, şeker hastalığı belirtisi

Şeker (diyabet) hastalığının belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çağın hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan şeker hastalığı yaygınlaşmaya devam ederken bilim adamları da, aslında korkulan bir sorun olmaktan da çıkma yolunda ilerlediğini söyleyerek içimize su serpiyorlar. Çünkü tıp o kadar çok gelişti ki yeni yeni ortaya çıkan ve olumlu sonuçlar veren gelişmeler bu hastalığı önlenebilir yapıyor. Ancak bunun için şeker hastalığının erken evrelerde tespit edilmesi ve bilhassa da 20 YY başında teşhis edildiğinde tedavisi oldukça kolay oluyor.

 

Vücutta hissedilen bir takım sorunlar hastalıkların belirtileri olmaktadır. Tıp ki birçok hastalık gibi bu şikayetler şeker hastalığın belirtileri de olabilir. Hastalık ilk belirtilerini gösterdiği anda uzman bir hekime danışmak gerekir. Peki şeker hastası olmaya aday olduğumu nasıl anlarım diyorsanız, şeker hastalığın belirtileri nelerdir, bunlara göz atalım.

 

Şeker (diyabet) belirtileri

 

Şeker hastalığının kendini gösterdiği ilk dönemlerde hastalar aşırı su içme isteği duyarlar. Sürekli boğazları kuruduğu için su içmeden duramazlar. Bu yüzden de sık sık tuvalete giderler. Hele ki geceleri bu ihtiyaç daha da artar.

İştahın açılması, yemeğe olan düşkünlük ve sürekli yeme alışkanlığı ortaya çıkar. Hasta kendini tutamaz ve sürekli bir şeyler atıştırır. Bu atıştırmalıklar arasında tatlı türleri daha çoktur. Buna rağmen hastalarda kilo kayıpları görülür.

Sürekli halsizlik, çok çabuk yorulma ve yorgunluk hissi biranda ortaya çıkıverir. Hele ki yemeklerin ardından uyuma ihtiyacı hissederler.

Cilt sorunları başlar. Ciltte kuruma, kaşıntı ve yaraların çabuk iyileşmemesi gibi şikayetlerdir bunlar.

Bazı hastalarda ise bulanık görme sorunları vardır.

Ayaklarda uyuşma ve karıncalanma da şeker hastalığın belirtileri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver