Divan Nedir Hakkında Bilgi

Divan Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Divan Nedir, Divan Ne Anlama Gelir, Divan Ne Demektir, Divan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Divan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Divan Anlamı

İslâm devletlerinde idarî yargı, maliye, askerlik ve yönetimle ilgili işleri yürüten kurul. Hz. Ömer döneminde, Muaviye döneminde, Abbasîlerde, Selçuklularda divan farklılıklar içerse de hep devlet işleriyle ilgilenen bir kurum oldu. Osmanlılardaysa, “Divân-ı Hümayun” adıyla, devletin en yüksek merkez kuruluydu.

Önceleri padişahın, sonraları sadrazamın başkanlığında toplanırdı. Tanzimat’tan sonra divanlar yargı ve denetim kurullarına dönüştü. Eyaletlerdeki valilikler ve köylerdeki kadılar da kendi divanlarını oluştururlardı.

Konu ile ilgili aramalar: Divan Nedir Divan ödev ara Divan kelime anlamı Divan sözlükte ara Divan ansiklopedi bilgi bankası ara Divan ne demek Divan neye denir

Divan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver