Dişlere Görünmeyen Tel Taktırma, Görünmeyen Diş Teli, Görünmeyen Diş Teli Nasıl Olur

görünmeyen diş teli nedir, görünmeyen diş teli tedavisi nedir, görünmeyen diş telleri, lingual ortodontik

Görünmeyen diş teli tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun yıllardır diş doktorlarının, dişlerinin dizilişinden memnun kalmayan hastalara önermiş oldukları bir tedavi yöntemi olan diş telleri, uzun bir süre dişlerde kaldığı için estetik görünümü bir hayli kötü etkilemekteydi. Bu sebepten ötürü dişlerinin yapısal bozukluklarından sızlanan hastalar diş teli tedavisini reddetmekteydi. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji bu soruna da bir hal çare bularak yapısal diş bozuklarına görünmeyen diş telleri tedavisini sunmaktadır.

 

Lingual ortodontik adı verilen görünmeyen diş teli tedavisini Dünya ve Avrupa Lingual Ortodonti Dernekleri’nin aktif üyesi Dr. Cem Caniklioğlu’ndan öğrenelim.

Dr. Cem Caniklioğlu, bilhassa iş yaşantısında görünen diş tellerinin hoş karşılanmadığı ve hastaların bu durumdan büyük sıkıntı ve utanç duyduklarını dile getirdi. Ancak görünmeyen diş tellerinin bu soruna büyük bir çözüm olarak geldiğini ve daha önceleri diş teli tedavisine yanaşmayan birçok hastanın huzur içinde tedaviyi kabul ettiklerini de sözlerine ekledi. Cem Caniklioğlu tedaviyi şöyle anlattı:

“Daha önceleri dişin ön ve arka kısmına yerleştirilen teller ve braketler, lingual ortodontik tedavisi ile artık sadece dişlerin arka kısmına yerleştirilmektedir. Bu sayede hastaların estetik açıdan göze batan hiçbir sorunu olmuyor ve sosyal hayatlarında oldukça rahat ediyorlar. Kelime anlamı olarak ‘lingual’ dişlerin dil tarafı anlamına gelir. Lingual ortodonti de dişlere kuvvet uygulayan tellerin bağlandığı braketlerin dişlerin dudak tarafındaki ön yüzeyleri yerine, dil tarafındaki arka yüzeylerine yerleştirildiği tekniktir. Bu yaklaşım, özellikle ortodontik tedavi görürken braketlerin görünmesini istemeyen, estetik kaygılara sahip hastalar için idealdir.”

Daha estetik bir görünüm ve özgür gülüşler için metal braketler yerine diş rengine yakın olan seramik braketlerin kullanılmış olduğu lingual ortodonti yani halk diliyle görünmeyen diş telleri tedavisi, son derece ideal bir tercih olarak son zamanların popüler uygulamaları arasındadır.

Lingual ortodonti tedavisinde hastanın diş ölçüsü alınarak hastaya özel braketler hazırlanmakta ve hazırlanan kalıp yalnızca on beş dakika da rahat bir şekilde yerleştirilmektedir. Diş çapraşıklığının düzeltmesinde klasik yöntemlere göre son derece başarılıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver