Disk Kayması, Disk Kayması Belirtileri, Disk Kayması Belirtileri Nelerdir

disk kayması hastalığı, disk kayması ne demek, disk kayması neden olur, disk kaymasının nedenleri

Disk kayması nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bel kemiğini oluşturan omurların içinde disk adı verilen doku yastıkları bulunmakta ve diskler omurlar arasında sıkı bir bağlantı sağlayarak bel kemiği kolonunun yükünü hafifletmektedirler. Disklerin dışı oldukça sert, içi ise yumuşak ve peltemsi yapıda olup çekirdek adı verilen bir iç yapıdan oluşmaktadırlar.

Disk kaymasının birçok sebebi bulunur; ancak en önemli sebep yaşlanmadan dolayı artık yıpranmaya başlamalarıdır. Bu nedenle diskin sert dış tabasında çatlaklar meydana gelmekte ve bu çatlaklardan yumuşak ve peltemsi iç yapı dışarı doğru akmaktadır. Bir süre sonra çatlaklardan dışarı sızan iç yapı kurumakta ve katılaşmaktadır. Bu soruna disk kayması adı verilir.

İç yapının kuruması ve katılaşması nedeniyle bir süre sonra disk kayması belirtileri ortaya çıkmaktadır. Disk kaymasından dolayı sinir köklerine baskı uygulanmakta ve bu da vücudun çeşitli bölgelerinde şiddetli ağrıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ağrılar ise daha çok bel ve sırt bölgelerinden hissedilmekte nadir de olsa ayaklara da vurmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver