Dişe Kanal Tedavisi, Dişe Kanal Tedavisi Yapma, Dişlere Kanal Tedavisi

dişlere kanal tedavisi ne demek, dişlere kanal tedavisi yapma, kanal tedavisi, kanal tedavisi ne demek

Kanal tedavisi nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız sağlığı büyük bir ihtimam göstermemiz gereken noktalardan birisi olduğu katiyen unutulmamalıdır. Zira ağız sağlığı görünüşümüzü etkilediği gibi kalp başta olmak üzere birçok iç organımızın sağlığını da etkilemektedir. Hal böyle olunca daha sağlıklı dişlere kavuşmak adına yapılan kanal tedavisi sağlığımızın kurtarıcısı olabilmektedir. Buyurun hep birlikte kanal tedavisiyle ilgili aklımızdaki soruları cevaplandıralım.

 

 

Diş hekimleri çürüyen dişi çekip hastayı dişsiz bırakmak yerine, dişi tedavi etmeye yönelirler. Diş özü olan “Pulpa” sinir ve kan damarlarını içinde ihtiva eden bir bölgedir ve bu bölge kemik dokusunun son bulup bağ dokusunun başladığı bölge olarak bilinir. Diş kökünün en derin noktalarına kadar inen Pulpa, dişi beslemektedir. Ancak bu bölgede oluşan bakteriler diş kökünden itibaren çürümelere yol açar. Hem diş etlerinden hem de pulpadan beslenen diş bakteriler yüzünden çürümeye uğrayabilir. Bu sebepten dişin beslenmesine bir engel bulunmadığı için diş çürüklerinin önlenmesi açısından pulpanın çıkarılması gerekir.

Pulpa kanal tedavisi adı verilen bir teknik ile dişe hiçbir zarar verilmeden çıkartılmaktadır. Hem diş özünde oluşan enfeksiyonlar hem de travmalar nedeniyle kanal tedavisi günümüzde sıkça uygulanmaktadır. Diş çekimini önleyen bu yöntemle dişin doğal yapısı bozulmadan uzun yıllar boyunca dişin kullanımı sağlanır. Ancak kanal tedavisinin uygulanması için zaman kaybetmemek gerekir. Aksi taktirde ilerleyen sorunlar bu tedaviyi mümkün kılmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver