Diş Nedir Dişin Yapısı Hakkında Bilgi

Diş Nedir Dişin Yapısı

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Diş Nedir, Diş Ne Anlama Gelir, Diş Ne Demektir, Diş Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Diş ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Diş Anlamı

Çene kemiklerinin üzerine dizilmiş, besinleri tutan ve parçalanmasını sağlayan kemiksi organlara verilen ad. Birkaç balık dışında tüm omurgalılar içinde yalnız memeliler besinlerini çiğner. Bu nedenle memelilerde dişlerin yapısı ve işlevleri farklılaşmıştır.

Diş üç bölümden oluşur: Etten yukarıda kalan taç, etle dişin kontak yaptığı boyun ve dişin diş etiyle çene kemiğine oturduğu bölge olan kök. Sürüngen ve memelilerde dişin taç kısmı bedendeki en sert madde olan mine ile örtülmüştür. Kalsiyum, fosfat ve flor mine tabakasının en önemli elemanlarıdır. Alınan besinlerde bu maddeler yeterli oranlarda bulunmadığı durumlarda diş bozuklukları ortaya çıkar. Dişin geri kalan bölümleri dentin denilen ve kemiğe çok benzeyen bir maddeden yapılmıştır. Dişin ortasında da kan damarlarını ve sinirleri içeren bir boşluk vardır. Buna pulp boşluğu denir. İnsanlarda süt dişleri ergenlik devresine kadar durur. Çenenin bir yarısında iki kesici, iki köpek, iki küçük ve iki büyük azı dişi bulunur. Son azı dişi (yirmi yaş dişi)nin hemen hemen hiçbir işlevi yoktur. Bu diş kullanılmadığından dolayı körelmeye yüz tutmuştur.

diş nedir dişin yapısı
Konu ile ilgili aramalar: Diş Nedir Diş ödev ara Diş kelime anlamı Diş sözlükte ara Diş ansiklopedi bilgi bankası ara Diş ne demek Diş neye denir

Diş ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver