Dış Gebelik, Dış Gebelik Ameliyatı, Dış Gebelik Nasıl Alınır

dış gebelik nasıl sonlandırılır, dış gebelik nasıl tedavi edilir, dış gebelik tedavi, dış gebelik tedavisi sonrası

Dış gebelik tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Normal gebelikle aynı belirtileri taşıyan bu sorun, kadınların hayatını ciddi derece de tehlikeye atarak yaşam kalitelerini de ellerinde alıp hayatların bir kara bulut gibi çöküyor. Bu sorun tıpkı normal gebelik gibi kendini gösterdiği için, teşhisi ancak ve ancak bir uzman kontrolü ile mümkündür. Mide bulantısı, adet gecikmesi yada baş dönmesi gibi normal gebelikte gözlenen belirteler bu sorunda da olduğu için, çiftler bebek beklediklerini zannederek bir heyecana kapılırlar. Ancak ortada bir bebek yoktur.

 

 

Normal bir gebelik anne rahminin içinde gerçekleşir. Ancak bu sorun rahim dışında meydana gelir. Dış gebeliğin teşhis edilmesi ve bir an önce dış gebeliğe on verilmesi gerekir. Uzman hekimin ultrason ile rahmi incelemesi sonucu ancak anlaşılabilir. Hamilelik kesesinin gerçekleşmediğini gören hekim, aynı zamanda tüplerin etrafında bir kitle olduğunu da fark eder.

Dış gebelik teşhisi için bir diğer yöntem de, HcG oranının ölçülmesidir. Kadından alınan kan ile yapılan bu ölçümdeki, HcG oranının değerinin üzerinde çıkmış olması dış gebeliğin göstergesidir.

 

Dış gebelik nasıl tedavi edilir ?

 

Dış gebelik tanısı konan hastalar acil olarak ameliyata alınır ve gebelik sonlandırılır. Eğer ki bir iç kanama söz konusu ise, hastaya sıvı ve kan takviyesi yapılır. Tüplerin çevresinden bulunan kitle, kanamanın durdurulması ile hemen alınır. Eğer ki acil bir durum söz konusu değil ise, Laparoskopi uygulanır. Bu yöntemle tüpteki hasar önlenir. Dış gebelik tedavisi için ilaç kullanılmamaktadır. İlaçla tedavi sadece erken tanılarda mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver