Diş eti hastalıkları için şifalı bitkiler, diş eti hastalıklarına bitkisel çözüm,

diş eti hastalıkları bitkisel tedavi

Diş Eti Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler

Diş eti hastalıkları için şifalı bitkiler olarak pek çok bitki bilinir. Bu makalede sizlere diş eti hastalıkları için şifalı bitkilerhakkında bilgiler sunmaktayız… İşte diş eti ve diş eti hastalıkları için şifalı bitkiler;

Sponsorlu Bağlantılar

Bitkisel Diş Eti Tedavisi

Bitkisel diş eti tedavisi,diş eti rahatsızlığının bitkisel yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Bitkisel diş eti tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki makalemize göz atmanızı öneririz.

Dişlerin çevresinde toplan besinlerin, orada mikroplanması sonucu ortaya diş eti iltihabı ortaya çıkar. Diş etlerinin kenarları düz, parlak, kırmızı ve hafifçe şişkin bir şekil alır. Fırça ile dokunulduğunda kanar. Tedavi için, öncelikle diş temizliğine önem vermek sonra da aşağıdaki bitkisel ilaçları kullanmak gerekir.

Tentürdiyot, su : 1 su bardağı suya; 5 damla tentürdiyot konup, karıştırılır. Gargara yapılır. Günde 2 kere tekrarlanır.

Papatya, su : 4 bardak suya; 1 avuç kuru papatya çiçeği konur. 15 dakika kaynatılıp, süzülür. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Günde 2 kere tekrarlanır.

Sığır dili, su : 4 bardak suya; 2 tutam sığırdili otu konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülüp, gargara yapılır.

Ergeç sakalı, su : 4 bardak suya; 1 avuç ergeç sakal konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Ilık, ılık gargara yapılır.

Kaşı otu (Cochiearia officinalis) : Günde 2 kere; 1 tutam kaşık otu, çiğnenir.

Oksijenli su, su :  1 su bardağına, 1 çorba kaşığı oksijenli su, konur. üstüne su ilave edilerek, gargara yapılır.

Tuz, su : 1 bardak suya; 1 tatlı kaşığı sofra tuzu konur. Eriyinceye kadar karıştırılıp gargara yapılır.

Zambak yaprağı, zeytinyağı : 1 çay bardağı zeytinyağına; 2 tutam zambak yaprağı konur. 3 gün bekletildikten sonra diş etleri buna batırılan temiz bir gaz bezi ile ovulur.

DİŞETİ HASTALIKLARI VE BİTKİSEL TEDAVİSİ

Diş eti kanaması 

Diş eti kanıyorsa muhakkak herhangi bir sebepten orda iltihabi reaksiyon vardır. Bu mikrobiyal dantal plak denilen periyodental hastalıkların nedenlerinden kaynaklabilmektedir.Veya ağıza yapılmış kötü dolgu, kötü kıronun travmatik etkenlerinde olabilir.Yada diş etini herhangi bir maddeyle kanamasına yol açmış olabilir. Bu geçici sorundur.
Bu sorun ilerlediği taktirde sert bir gıdayı yerken olabilir.Diş etlerini emdiğimiz zamanda olabilir.Hatta tükürdüğümüz zaman bile tekrar kanayabilir.İşte bir çok sebepten kanama oluyorsa mevcut hastalığın ilerlediğinin en açık delilidir.Genetik hastalıklarında diş eti sorunlarında etkisi vardır.
Diş eti kanaması nasıl durdurulur ?
Diş eti sorunlarından kurtulmak için yapılacak en önemli iş gereken temizliği sağlamaktır.Nedir bu temizlik dişleri fırçalamaktır.Yeteri kadar önem verilmeyen dişler yemek sonrası arta kalan yiyecek kırııntılar zamanla bakterilere dönüşerek diş eti iltihaplanmalarına yol açar. Diş eti kanamaları ise diş eti hastalıklarınınbelirtilerinden biridir.

Diş Eti İltihabı Bitkisel Tedavi
*Kaynatılan atkuyruğu otu 10 dakika ağızda gargara yapılarak tükürülür.

*100 gram suda , 10 gram kafurun çözülmesi beklendikten sonra gargara yapılır.
*Bir bardak suda ceviz, ceviz yaprağı yada cevizin dış kabuğu konularak kaynatılır.5-10 dakika civarı bu karışım kaynatıldıktan sonra gargara yapılır.

Ahmet Maranki’ye Sorularınızı info@maranki.com ‘dan iletebilirsiniz.”
dişeti hastalıkları, dişeti iltihabı, dişeti kanaması, dişeti kanaması nasıl durdurulur, dişeti çekilmesi

Diş eti çekilmesi ve diş eti iltihabı bitkisel tedavisi Google

Prof. Dr. Ahmet Maranki diş eti hastalıkları için bitkisel çözümler.. Diş eti çekilmesi, diş eti kanaması ve diş eti iltihabı için bitkisel tedavi yolları.. Dişlerini doğru ve yeterince temizlemeyen kişilerin diş aralarında ve üzerlerinde biriken besin artıkları bakteri üremesine neden olmaktadır. Bakteri plağı adı verilen bu püremsi kalıntılar diş çürüklerine ve diş eti iltihaplarına sebebiyet verirler. Ayrıca bu kalıntıların üzerine tükürüğün de zamanla çökelmesi sonucu diş taşları oluşur.

Bu bakteri plağı içerisinde çoğalan mikroorganizmalar dişlerde ve aralarda kalan şekerleri parçalayarak asit ortaya çıkarırlar ve ortaya çıkan bu asit dişi ufak bir bölgeden başlayıp gittikçe büyüyen bir biçimde dişin çürümesine neden olurlar. Bu büyüme çok fazla artarsa dişin çekilmesi gerekebilir.

Diş eti iltihabı belirtilerinden ilki diş etlerindeki kanamalardır. Diş etlerindeki doğal pembe rengin bozulması, ağız kokusu ve şekil bozuklukları ile kendini daha da belli eder. Diş eti iltihaplarının sebebiyet verdiği diş kayıpları diş çürümelerine nazaran daha fazladır.

Sağlıklı diş etlerinin rengi açık pembedir ve diş eti dişlere ve kemiklere sıkıca tutunmuş olup portakal kabuğu gibi parlak, pütürlü bir görünüme sahiptir.

Diş eti kanamaları ve diş eti iltihapları için bitkiler

250 ml kaynar su içerisine 2-3 çay kaşığı papatya kurusu atılır ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Hazırlanan bu papatya çayı süzülerek kullanıma hazır hale getirilir. Bu papatya çayı ile yemeklerden sonra gargara yapmak diş etlerine iyi gelir.

Diş eti iltihapları ve kanamaları için bir diğer faydalı bitki ise nanedir. Nanenin diş eti çürümelerine sebep olan organizmalarla savaşma özelliği vardır. 250 ml kaynar suya 2 çay kaşığı kadar kuru nane atılıp demlenmesi için beklenir. Bu nane çayını isterseniz içebilir ya da gargara yapabilirsiniz. Ayrıca taze nane yemek de diş eti hastalıklarına iyi gelir.

Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm, Bitkisel Tedavi

Diş eti iltihabı nedir?

Dişeti iltihabı (Gingivitis) dişetlerinin kızarıp, şişerek normal şeklinin bozulması ve cerahat ve kan boşalmasıdır. Eğer daha da ilerlerse piyore denilen ve dişleri tutan dişeti dokularında dejenerasyona neden olan bir hastalığa dönüşür. Gingivitis de piyore de yaşlandıkça hepimizin başına gelebilme ihtimali olan, periodontal bir hastalıktır.

Bazı dişeti hastalıkları 35 yaş üstü nüfusun yaklaşık % 75′ini etkilemektedir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamayanlar, diş ipi kullanmayanlar ya da düzenli olarak diş bakımı yapmayanlar en büyük risk grubunu oluşturmaktadırlar.

Fakat dişlerinizi fırçalayıp diş ipi de kullansanız, gingivitise yakalanabilirsiniz; çünkü ne diş fırçası ne de diş ipi, dişler ve dişetleri arasmdaki mikrop yuvası kesecikleri temizleyemez. Bu bölgeler için farklı enstrümanlara ihtiyaç duyarsınız.

Dişçiler bu keseleri antiseptik sularla yıkayarak tedavi ederler; fakat eğer dişeti bakımınız için alternatif bir yöntem arıyorsanız, aşağıdaki bitkilerden yaralanabilirsiniz.

Dişeti İltihapları İçin Bitkisel Çözüm

 


Kan otu (Sanguinaria canadensis): Yapılan birçok kapsamlı araştırma, benim en baştan beri savunduğum sanguinarin adh bileşiğin kan otunda bulunduğunu ortaya koymuştur. Araştırmalar sanguarin içeren diş macunlarının, bazı ağız içi bakterilere karşı belirgin bir etki gösterdiğini ve diş plaklarının oluşmasını sekiz gün gibi kısa bir süre içinde, önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir. Eğer bıı bitkiden faydalanmak isterseniz, sanguarin içeren diş macunları ve ağız çalkalama sıvılarını tercih edin.

Reçetesiz satılan ürünlerin içeriğinde kullanılmalarının dışında, kan otu özütleri diş hekimleri tarafından periodontal hastalıkların tedavisinde de kullanılırlar.

Papatya (Matricaria recutita): E komisyonu, papatyanın dişeti iltihaplarının tedavisi için gargaralar ya da ağız yıkama sıvıları kadar etkili olduğunu onaylamıştır. Papatyanın içeriğinde bazı anti inf-lamatuar ve antiseptik bileşikler bulunur.

Papatyayı yalnızca dişeti hastalıklarının tedavisinde değil, bu hastalıklardan korunmak için de loıllanabilirsiniz. 250 mi. kaynar suya 2-3 çay kaşığı papatya atm ve on dakika bekledikten sonra süzerek yemeklerden sonra için ya da ağzınızı çalkalamak için kullanın. Diş hekimleri, alerjilere neden olabilen kanaryaotugillerin akrabası olduğu için, papatyaya karşı ihtiyatlı olunması gerektiğini belirtiyorlarsa da tecrübelerime göre böyle bir durum çok nadiren gelişiyor. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon hissederseniz papatya kullanmayı kesin. ]

Ekinezya (Echina-cea): Herbalist ve botanist Christopher Hobbs “Hand-book for Herbal Healinğ’ adlı kitabında, diğer birçok hastalığın tedavisine olduğu gibi, dişeti iltihaplarında da ekinezyayı öneriyor. /< Bu bitki anti bakteriyel ve 2-bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir. Ağız çalkalama sıvınızın içine 10-12 damla kadar ekinezya tentürü karıştırıp ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

Meyan kökü (Glycy-rrlüza glabra): Meyan kökü diş çürümelerine ya da diş eti iltihaplanmalarına yol açmayan bir tatlandırıcıdır. Anti-gingivitis çaylarınıza şeker ya da bal koymak yerine meyan kökü koymayı deneyin. Buna ek olarak meyan kökü, magnezyum ve yapılan bazı araştırmalarda dişeti iltihaplarının ve plak oluşumunun kontrol altına alınmasında yararlı olduğu ortaya çıkarılan, glycyrrhizin adlı bileşiği içerir. Meyan kökü -günde üç fincan çay gibi- makul miktarlarda kullanılırsa zararsızdır; fakat uzun süreli kullanımı ya da aşın miktarlarda alınması halinde baş ağrısı, uyuşukluk, vücutta sodyum ve su tutulması, aşın potasyum kaybı ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Semizotu (Portulaca oleracea): Genel olarak dişeti hastalıklan-nın tedavisinde magnezyum ve C vitamini bakımından zengin yiyecekler önerilir. Kişniş, börülce, karahindiba, meyan kökü, marul, haşhaş tohumu, ıspanak, ısırgan otu yapraklan ve taze fasulye de magnezyum bakımından zengin sebzelerdir. Yeri gelmişken, diş eti iltihaplarına hiçbir kaçış yolu bırakmayan magnezyum kanşımım-dan bahsedeyim: Karahindiba, ısırgan otu yapraklan, semizotu ve ıspanak yapraklannı kanştınp buharda pişirin. Afiyet olsun.

Adaçayı (Salvia offîcinalis): Avrupalılar diş ve dişetlerini ada çayı yaprakları ile ovarlardı. Bunu ben de denedim. Göründüğü ka-danyla, adaçaymm içeriğindeki kanı durdurucu tanen ve bazı aro-matik antiseptik bileşiklere sayesinde gerçekten yaran oluyor. Adaçayı bahçemde neredeyse yıl boyunca bulunur. Bunlan bahçeden toplamak, sanguarin içeren ürünler almaktan çok daha ucuz, çünkü adaçayı hemen hemen sanguarinli diş macunlan kadar etkili. Günümüzde yapılan bazı araştırmalar bu yaklaşımı destekliyor. E komisyonu, 250 mi. kaynar suya 2-3 çay kaşığı adaçayı yaprağı kanştınla-rak yapılacak anti-gingivitis çayının kullanımım onaylamaktadır. En iyisi adaçayını makul miktarlarda kullanmaktır; çünkü içerdiği thu-jone adlı bileşik yüksek dozlarda alınırsa spazmlara neden olabilmektedir.

Çay (Camellia sinensis): Adaçayı gibi çay da kan durdurucudur. Bu özelliği ile diş çürümeleri ve dişeti iltihaplanna yol açan bakterilerin ağza yerleşmelerine engel olur Aynı zamanda beş değişik anti bakleriyel bileşik içeren çayı, meyan kökü ile tatlandırabilirsiniz.

Ay insafa çiçeği (Calendula offîcinalis): Anti bakteriyel, antiviral ve bağışıklık sistemi uyancı özellikleriyle, aymsafa çiçeği özütleri dişeti iltihaplannm tedavisinde yararlıdır. Tek dikkat etmeniz gereken şey, saman nezlenizin olup olmadığıdır. Kanaryaotugillere alerjisi olan bünyeler, bu bitkiye de alerjik tepkiler verebilmektedir. Bu nedenle kullanım esnasında değişik reaksiyonlar görürseniz, kullanmayı bırakın.

Nane (Mentha piperita): Dişeti iltihaplarından korunmak için, günümüzde birçok ürünün tatlandırılmasmda yapay olarak kullanılan diş macununuzdaki naneye güvenebilirsiniz, fakat gerçek nane dişeti çürümelerine neden olan bakterilerle de savaşır. 250 mi. kaynar suya 2 çay kaşığı kuru nane kanştırarak hazırlayacağınız çayı içebilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Naneli sakız çiğnemek ya da nane şekeri yemek yerine, taze nane yapraklannı da çiğneyebilirsiniz.

Ratanya (Krameria triandra): E komisyonu, ratanya kabuğunun dişeti iltihaplannm tedavisinde kullanılabileceğini onaylamıştır. Bu bitki de çay gibi antiseptik tanen bileşiği içerir. Ratanya çayı yapmak için 250 mi. kaynar suya bir çay kaşığı kurutulmuş ratanya koyup dinlendirin. Bu çayı da içebilir ya da ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Isırgan otu (Urtica dioica): Yapraklarmdaki magnezyuma ek olarak, Rusya’da yapılan araştırmalar ısırgan otu çayının anti bakteriyel özellikler taşıdığını ortaya koymuştur. Isırgan otu içeren ağız çalkalama sıvıları ve diş macunlan, dişlerde plak oluşumunu büyük ölçüde azaltmaktadır. Hele bunlara biraz da ardıç kanştmrsanız, etkisi daha da artmaktadır. Ağız ve diş sağlığınız için kullandınız ürünlerden, içeriğinde bu bitkileri banndıranlan tercih edin.

Teatree (Melaleuca): Teatree yağı güçlü bir antiseptiktir ve birçok herbalistin, harici kullanımlar için öncelikli dezenfektan tercihidir. Teatree yağını dişeti iltihapları ve ağız içi yaralannın tedavisinde kullanacaksanız, yutmamaya dikkat edin. Birkaç damla teatree yağı ilave ettiğiniz bir bardak suyla yapacağınız gargara, gingivitis ile yaptığınız savaşta son derece yararlı bir silah olacaktır. Diğer uçucu yağlarda olduğu gibi, teatree yağı da kesinlikle oral yolla kullanılmamalıdır.

Su teresi (Nasturtium offidnale):Günümüzde Çin’de yaşayanlar dişeti yaralarını tedavi etmek için su teresi çiğniyorlar. Eğer tadından hoşlanırsanız, dişeti iltihaplarınızı tedavi etmek için su teresi çiğneyebilirsiniz..

Daha başka çözüm arayanlar için İbrahim Saraçoğlu, nar suyu tavsiye ediyor. Okumak için tıklayınız: İbrahim Saraçoğlu diş eti kürü

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver