Diş Eti Hastalığı, Diş Eti Hastalığı Neden Oluyor, Diş Eti Hastalığı Nedenleri

diş eti hastalığı nedenleri nelerdir, diş eti hastalığı sebepleri, diş eti hastalığı sebepleri nelerdir, diş eti hastalığına neden olan sebepler

Diş eti hastalıkları neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Diş eti hastalıkları dişlerin dökülmesine ve çürümesine neden olmaktadır. Hastaların %70′i bu yüzden dişlerini kaybetmektedir. Dişleri ve diş etlerini destekleyen dokuların zarar görmesi iltihaplı diş hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Diş eti hastalıklarının erken tedavisi ile hastalar dişlerini kaybetme korkusu yaşamazlar.

 

Diş eti hastalıkları ağız kokusuna da neden olmaktadır. Nefesiniz kokuyor ise diş etleriniz enfeksiyon kapmış olabilir. Sağlıklı diş etleri açık pembe renginde, yüzeyi portakal kabuğu görünümünde, mat, sert kıvamlı, diş ile olan sınırı düzgün ve kanama görülmeyendir. Tüm bunların aksi sizin diş etlerinizde varsa, diş etiniz sağlıksız demektir.

 

Diş eti Hastalıkları Nedenleri

 

Diş eti hastalıklarında en önemli nedenlerden biri, dişler üzerinde biriken diş plaklarıdır. Diş eti aralarında, yüzeyinde, diş birleşiminde meydana gelen diş eti plakları düzenli fırçalama olmadığı sürece tartar veya diş taşına dönüşebilir. Diş eti plağındaki bakteriler zararlı ürünler salgılar. Bu ürünlerde diş etinde irritasyona neden olur. İrritasyon oluşumunda ise diş etini dişe bağlayan lifler kopar ve diş eti dişten uzaklaşır. Periodontal cep oluşumu başlamış demektir. Bu nedenle de bakteri ve zararlı ürünlerde daha derin dokulara işlerler. Hastalık daha da ilerler. Kemiğe kadar varan bu sorunlar dişi destekleyen kemiklerin yıkımına neden olur. Hastalık tedavi edilmezse dişler sallanmaya ve hatta kemikleri aşağıya doğru çekmeye başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver