Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir Hakkında Bilgi

Aşağıda Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir

Diş eti çekilmesinin bir çok olası nedeni bulunmaktadır. Dişeti çekilmesi tedavisi hakkında bilgi vermeden evvel diş eti çekilmelerinin nedenleri hakkında ön bilgilendirme yapacağız. Bu sayede sizler de diş etlerinizin neden çekildiğini öğrenerek bu doğrultuda uygun bir tedavi seçeneği bulabileceksiniz.

Dişeti çekilmesinin nedenleri nelerdir:

diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir

diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir

1) Ağızda dişlerin dizilişindeki şekil bozuklukları, çene kemiğinin küçük olması çoğu zaman dişleri üst üste bindirmekte ve dişeti çekilmelerine uygun zemin hazırlamaktadır.
2) Kalıtımsal faktörler: Anne veya babalarında diş eti çekilmesi görülen kişilerde de dişetlerinin çekilme riski bir hayli yüksektir.

3) Dişeti dokusunun yetersizliği, çoğu zaman dengesiz beslenme ve sağlıksız alışkanlıklar dolayısıyla ortaya çıkmaktadır.

4) Sert biçimde diş fırçalama: Dişlerinizi sert biçimde fırçalama alışkanlığınız varsa bunu acilen terk edin. Sert fırçalar dişetlerine zarar verir ve tahriş ederek dişeti çekilmesine neden olur. Yetersiz fırçalama veya diş fırçalama alışkanlıklarının olmaması da ağızda bakterilerin üremesi için uygun ortam hazırlayarak bu bakterilerin salgıladıkları toksik enzimlerin diş etlerini çekmesine neden olmaktadır.

5) Sindirim sistemi hastalıkları ve kusmaya neden olan rahatsızlıklar: Kusmak ta mide asitlerinin dişetlerini aşındırmasına neden olabilmektedir.

6) Sigara, puro vs kullanmak ve tütün çiğnemek te dişetlerinin zamanla incelmesine ve aşınmasına yol açar.

7) Diş gıcırdatma

8) Diş çürümesi ve dişlerin dökülmesine neden olan hastalıklar, rahatsızlıklar

9) Ağız içi piercing kullanımı

10) Sodyum Lauryl Sülfat (SLS) a karşı vücudun hassasiyet geliştirmesi: Bir çok şampuan ve diş macunu markasında kullanılan ve kanserojen etkileri olduğu ileri sürülen Sodyum Lauryl Sülfat (SLS) maddesi de dişeti çekilmesine neden olmaktadır.

11) İskorbüt hastalığı

12) Dişlerde görülen plaklar ve diş tartarları

Dişeti çekilmesinin belirtileri

Dİşeti çekilmesi elbette bir gecede ortaya çıkmaz. Çoğu zaman dişeti çekilmelerinin oluşması yıllar sürebilmektedir. Bu nedele orta yaş ve üstü kesimde özellikle 40 lı yaşlardan sonra dişetindeki harabiyet iyice gün yüzüne çıkmakta ve dişeti çekilmesi belirginleşmektedir. Genelde de bir şekilde ağzınızda belirtili bir sorun olmadıkça dişeti çekilmelerine gereken dikkat ve özeni göstermeyiz.

Ağzımızda ve dişlerde görülen aşağıdaki belirtiler dişeti çekilmesinin belirtileri olabilir.

* Bilhassa  acı, şekerli, soğuk, ekşi ve baharatlı yiyecekler tüketilirken dişlerde oluşan hassasiyet hissi, zira dişetleri dişin kökünü dış etkenlere karşı korumaktadır. Diş eti çekilmesi ile bu koruma kalkacağı için yukarıda söylediğimiz gibi soğuk, sıcak gibi durumlarda diş ağrısı ve ince sızlamalar oluşabilir.

* Dişlerin olandan daha uzun görünmesi

* Fırçalama esnasında dişetinin sızıntı biçiminde belli belirsiz kanaması

* Dişin kökünün açığa çıkarak gözle görülebilir hale gelmesi

* Diş etlerinin V işareti şeklinde oyulması

*Dişlerde oluşan renk değişimi, özellikle diş kökü ve dişin minesinin renk farkının ayırt edilebilmesi

*Dişler arasındaki aralıkların artması: Dişeti normalde bu aralıkları doldurur

*Dişeti çizgisindeki bozulmalar ve oyulmalar

Dişeti çekilmesi şayet dişetinde iltihaba neden olursa şu belirtiler de görülebilir

*Dişetlerine şişme ve kızarıklık

* Fırçalama esnasında dişetinin şiddetli biçimde kanaması

* Ağız kokusu

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir

Dişeti çekilmesine neden olan etkenlerin tespit edilerek bu faktörlerin elimine edilmesi ile tedavi sürecine başlayabiliriz. Öncelikle diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmemiz ve dişleri fırçalarken de oldukça yumuşak davranmamız önemlidir. Ayrıca ağız hiyjenine dikkat etmek gerekecektir.  Dişetini tedavi edebilmek için muhakkak bir diş doktoruna görünmenizde fayda vardır. Doktor öncelikle ağrı ve inflamasyonu kontrol altına alarak sizin rahatlamanızı sağlayacak, ardından da diş eti çekilmesine neden olan etkenleri tedavi etmeye başlayacaktır.  İleri düzeyde dişeti çekilmesi görülen kişilerin bazı cerrahi operasyonlar yoluyla da tedavi edilme imkanı olduğu gibi son dönemlerde dişeti dokusu nakli gibi yöntemler de hayata geçmektedir.  Kök hücre tedavisi de diş eti çekilmesi tedavisinde son dönemlerde dikkat çeken tedavi yollarından bir tanesi olarak görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver